Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt




Forum / 15.04.05 / Powrót

Jakie jest Pana zdanie na temat gen. Jaruzelskiego i wprowadzenia przez niego stanu wojennego. Czy gen. Jaruzelski powinien jechać na uroczystości w Rosji? Czy prezydent Kwaśniewski powinien jechać?

Dyskusja na temat udziału w obchodach dnia zwycięstwa w Moskwie jest nadmiernie emocjonalna. Uważam, że prezydent Kwaśniewski powinien jechać. Jeździliśmy do tej pory, dlaczego nagle miałoby się to zmienić? Byliśmy w koalicji antyhitlerowskiej po stronie zachodnich wojsk i po stronie radzieckiej, mamy swój wkład w pokonanie Hitlera. Jedziemy oddać hołd milionom żołnierzy poległych w walce z faszyzmem, a nie świętować ostateczne wyzwolenie Europy. Może nieobecność poprawiłaby komuś samopoczucie, ale dla Rosjan byłyby to niezrozumiałe fumy i pretensje. Przedstawiono by to jako lekceważenie ofiary poniesionej przez radzieckich żołnierzy. Co do udziału generała Jaruzelskiego w tych uroczystościach, niedawno, 1 kwietnia, wypowiadałem się na ten temat. Generała Wojciecha Jaruzelskiego zapraszają Rosjanie jako byłego prezydenta Polski, a zarazem weterana wojennego, który przeszedł cały szlak aż do Berlina, był ranny, miał swój żołnierski udział w pokonaniu Hitlera i faszyzmu. Na tej samej zasadzie zaproszonych zostało kilka innych byłych głów państw z różnych krajów. To jest tytuł do uczestnictwa w tych obchodach, a nie późniejsze działania. Zaś co do samego generała Jaruzelskiego, cenię go za doprowadzenie do Okrągłego Stołu. Czy Okrągły Stół byłby możliwy bez stanu wojennego - nie wiem. Obawiam się, że tego sporu nigdy do końca nie rozstrzygniemy. Była to dla gen. Jaruzelskiego na pewno bardzo trudna decyzja. Odpowiedzialność za nią wziął całkowicie na siebie i to też należy docenić. Wydaje mi się, że nie można dziś tej decyzji - rozumując bezstronnie, w odpowiedzialny sposób - ani pochwalać, ani potępiać, bo to nie ta kategoria problemu. Stan wojenny był dla Polaków bardzo bolesnym, a nawet traumatycznym doświadczeniem, podziały, które powstały w tamtych czasach, musimy jednak w końcu zasypać.

Powrót do "Forum" / Do góry