Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt




Forum / 05.09.05 / Powrót

Na jedno z pytań odpowiedział Pan, że członkowie SDPL mogą być wierzący, jakie jest pańskie osobiste zdanie w kwestii religii (także w odniesieniu do Konstytucji Europejskiej i roli chrześcijaństwa w kształtowaniu Europy - jak i religii w ogóle, przy czym przez religie rozumiem je wszystkie. Tak z ciekawości, czy Pan sam jest wierzący?

Moje myślenie w tej sprawie dobrze oddaje preambuła do konstytucji polskiej, której jestem współautorem razem z Tadeuszem Mazowieckim. Jest tam napisane: "my, Naród Polski - wszyscy obywatele Rzeczypospolitej, zarówno wierzący w Boga będącego źródłem prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna, jak i nie podzielający tej wiary, a te uniwersalne wartości wywodzący z innych źródeł". Jest to sformułowanie łączące ludzi wierzących i niewierzących, i szkoda, że nie udało się go przenieść w jakiejś formie do Konstytucji europejskiej, połączyć zapisu o religijnych korzeniach Europy - bo przecież już miliony wyznawców islamu mieszkają w Unii a Turcja i inne kraje z rdzenną ludnością muzułmańską ubiegają się o przyjęcie - z zapisem o innych, świeckich źródłach kultury europejskiej. Jeśli o mnie chodzi jestem agnostykiem.

Powrót do "Forum" / Do góry