Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt




Forum / 08.03.06 / Powrót

Panie Marku ! Bardzo zależy mi aby to właśnie Pan został wybrany Prezydentem Warszawy ale nie mogę przyglądać się obojętnie jak Pan sam sobie strzela "samoboje" . W programie telewizyjnym poruszył Pan pseudoproblem klerykalizacji państwa. Tak jak zdecydowana większość polskiego narodu jestem katolikiem i naprawdę krzyż w szkole, w sądzie czy też innym miejscu publicznym nie jest dla mnie, dla moich bliskich i znajomych żadnym przejawem ingerencji kościoła w obszar zarezerwowany dla państwa. Nawet przeciwnie, krzyż przypomina mi o potrzebie mówienia prawdy, postępowania godnego. Dlaczego lewicowość poglądów i postaw ma być zawsze dla jej przeciwników kojarzona z postawą antychrześcijańską, czy antykościelną. Jeśli Pan może to byłbym bardzo rad, gdyby porzucił Pan tą retorykę antykościelną a jestem przekonany, że dla większości wybierających Prezydenta Warszawy łatwiej byłoby oddać na Pana swój głos. Z poważaniem Zdzisław Rogowski.

Niestety, to nie jest pseudoproblem i nie chodzi tu o antyklerykalizm mój czy lewicy w ogóle – wśród członków partii lewicowych, w tym SDPL są także katolicy – lecz o zapisaną w konstytucji neutralność światopoglądową państwa. Szkoły i sądy są instytucjami publicznymi. Korzystają z ich usług nie tylko katolicy, których rzeczywiście jest większość, ale także wyznawcy innych religii oraz ludzie niewierzący. Są w mniejszości, więc ich uczucia trzeba tym bardziej uszanować (mogliby np. domagać się zawieszenia własnych symboli religijnych, ale czy naprawdę o to chodzi). Przykładów klerykalizacji państwa jest coraz więcej: podpisanie przez PiS tzw. paktu stabilizacyjnego z Samoobroną i LPR najpierw w obecności mediów związanych z o. Rydzykiem, a potem wszystkich pozostałych, uchwalenie przez posłów dofinansowania dla budowy Świątyni Opatrzności Bożej i kolejne propozycje dotowania instytucji kościelnych, ograniczanie pod pretekstem obrażania uczuć religijnych wolności słowa i wypowiedzi artystycznej (ataki na teatry Wierszalin, Suka off, uczniów parodiujących w szkolnym kabarecie o. Rydzyka itp.), próba wprowadzenia religii na maturę oraz do średniej ocen itd. Państwo, wszelkie jego prawa i instytucje powinny mieć świecki charakter i być neutralne światopoglądowo. Nikt nie może czuć się dyskryminowany ze względu na swoje wyznanie, czy też stosunek do religii. Potrzebna jest wzajemna tolerancja i powściągliwość. Proszę zauważyć, że większość Episkopatu podziela to stanowisko.

Powrót do "Forum" / Do góry