Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt




Forum / 11.12.07 / Powrót

Czy uważa Pan, że książka "Mein Kampf" powinna być w Polscewydawana w celach lepszego poznania historii? Dla mnie to głupie, że jestzabroniona, bo nie sądzę, żeby ktoś miał zostać nazistą tylko dlatego, żeczytał tę książkę, tak samo jak ktoś po przeczytaniu "Kontrrewolucjimłodych" nie zostanie fanem Giertycha:). A ksiażka mogłaby pomóc w lepszym zrozumieniu histori, zwłaszcza dla studentów tego kierunku.

Nie jest zabroniona, ale prawa autorskie do tej książki ma Kraj Związkowy Bawaria. Wiem, że książka została wydana we Wrocławiu w 2005 roku przez wydawnictwo XXL, które miało z powodu naruszenia praw autorskich kłopoty. Postępowanie sądowe wobec wydawcy zostało warunkowo umorzone na okres dwóch lat, ale książka nie jest dopuszczona do obrotu. Rząd Bawarii, jako właściciel praw autorskich, chce uniemożliwić wydawcom rozpowszechnianie treści faszystowskich i prowadzi politykę pozywania przed sąd zarówno osób fizycznych, jak i prawnych obracających na terenie Polski egzemplarzami "Mein Kampf". Czy książka mogłaby pomóc w lepszym zrozumieniu historii? Być może niektórym ludziom tak, obawiam się jednak, że byłaby czytana - jeśli w ogóle, bo podobno jest mało "strawna" - także w innym celu i wykorzystywana przez różne organizacje faszystowskie.

Powrót do "Forum" / Do góry