Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt




Forum / 16.05.09 / Powrót

Z jaką inicjatywą ustawodawczą wystąpił ostatnio Pan lub Pana ugrupowanie? Jakie ma Pan priorytety - sprawy, ktore trzeba załatwić będąc posłem i/lub europosłem?

Klub SDPL liczy 5 posłów, a zgodnie z regulaminem Sejmu inicjatywę ustawodawczą może zgłosić 15 posłów, zatem szukamy porozumienia ponad podziałami i np. w styczniu wspólnie z posłami z Partii Demokratycznej i takimi obcymi nam ideowo politykami, jak Ludwik Dorn, Kazimierz Michał Ujazdowski, czy Maciej Płażyński zgłosiliśmy projekt ustawy o zmianie ustawy o zakładach opieki zdrowotnej oraz niektórych innych ustaw, która mogłaby stosunkowo szybko wypełnić pustkę legislacyjną powstałą w wyniku prezydenckiego weta. Przedstawiamy też propozycje rozwiązywania różnych konkretnych problemów, które nie mają postaci ustaw (one nie zawsze są konieczne). Np. zaproponowaliśmy rządowi 11-punktowy program ochrony Polski i Polaków przed światowym kryzysem finansowym (z 4 propozycji rząd skorzystał). Jeśli o mnie chodzi, wystosowałem np. do prezydenta i premiera list z propozycją 18-punktowego porozumienia regulującego ich wzajemne stosunki w zakresie polityki zagranicznej. Uważam, że takie porozumienie byłoby skuteczniejsze niż tzw. ustawa kompetencyjna. Moim głównym priorytetem jako posła jest od lat edukacja - nowoczesna, przyjazna, wychodząca naprzeciw globalizacji i nowoczesnej Europie. Uważam, że musimy walczyć o większy budżet unijny na edukację i naukę. Moje priorytety jako europosła to dbać o to, aby Polska jak najwięcej korzystała z przynależności do Unii (zarówno finansowo jak i prawnie) oraz aby umocniła swoją pozycję w Unii. Chciałbym też przyczynić się do jak najszybszego zatarcia różnic w podejściu do "starej" i "nowej" Europy.

Powrót do "Forum" / Do góry