Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt




Forum / 05.12.15 / Powrót

W związku z zaistniałą sytuacją w sprawie TK chciałbym zapytać, czy istnieją jakieś narzędzia, aby zmusić rząd do niełamania konstytucji i respektowania orzeczeń TK? Może przewodniczący TK nie dopuści do orzekania sędziów, którzy zostali wybrani niezgodnie z konstytucją? Może można tych sędziów wykluczyć i pozbawić praw wykonywania zawodu sędziego, ponieważ biorą czynny udział w łamaniu prawa? Może prokurator miałby jakieś możliwości, aby ścigać za takie przestępstwo? A tak na przyszłość, powinny zaistnieć przepisy, które zmuszałyby wszystkich posłów, senatorów, prezydentów i osoby pełniące funkcje publiczne do obowiązkowych badań okresowych u psychologa i psychiatry. Wydaje mi się, że jak ta sytuacja nie zostanie zahamowana, to obecna władza pójdzie za ciosem i w niedługim czasie będzie tylko jedna Prawda i Sprawiedliwość.Przeżyłem 50 lat w tym kraju i pierwszy raz w życiu czuję się jak byłbym obcym we własnym kraju. Wielu moich rówieśników czuje się tak samo i o dziwo mimo naszego wieku rodzą się myśli, aby poprzenosić się z działalnością gospodarczą i całą rodziną chociażby do Czech. Oczekujemy spokoju, stabilizacji i nieprzeszkadzania. Poprzednie rządy, choć przewidywalne, to mistrzowie w nic nierobieniu. Cały czas oszczędzali przekładając z kupki na inną aby domknąć budżet. Nie inwestowali robiąc reformy, które rozruszały gospodarkę, zielona wyspa to nie ich zasługa, tylko dzięki Unii i euro były pieniądze, które napędzały gospodarkę. Po 25 latach prowadzenia własnej działalności życie nauczyło mnie, że nie wolno oszczędzać, bo kto oszczędza stoi w miejscu a pociąg jedzie dalej. Trzeba myśleć jak zarobić pieniądze, a wtedy się znajdą. Tak naprawdę chciałbym zostać w tym kraju, mam nadzieję, że zostaną zwarte szeregi, aby powstrzymać takie zachowanie.Panie Senatorze Marku Borowski, czy znajdziecie sposób na powstrzymanie tego zamachu ?

Szanowny Panie,
Niestety, demokracja to kruchy ustrój, którego sukces zależy nie tylko od prawa, ale i od obywateli. Historia pokazuje, że demokratycznie wybrani politycy zaczynali uzurpować sobie prawo do....łamania prawa, korzystając z demokratycznie ukształtowanej większości we władzach kraju. Hitler był tu przykładem drastycznym i dziś już niewyobrażalnym, ale bliższe przykłady to Łukaszenka, Orban czy Erdogan w Turcji. Odpowiedzią musi być skoordynowane działanie opozycji (nie może być pokłócona) i w szczególnych przypadkach odwoływanie się do opinii publicznej. Jeśli to wszystko nie pomoże, pozostanie odwołanie się do instytucji europejskich, takich jak Rada Europy, Parlament Europejski i Komisja Europejska - właśnie po to m.in. tam jesteśmy.
Mam nadzieję, że podołamy temu wyzwaniu, choć nie będzie to ani proste, ani szybkie.
Pozdrawiam.
Marek Borowski

Powrót do "Forum" / Do góry