Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt




Forum / 07.11.02 / Powrót

Po dłuższej przerwie pozwolę sobie powrócić do tematu, który już poruszałem. Jak dobrze policzyłem, obecnie w Sejmie jest 13 projektów ustaw zmieniających kodeks karny, kodeks postępowania karnego i kodeks karny wykonawczy. Najstarszy z nich za dwa tygodnie będzie obchodził "pierwszą rocznicę". Śmiem twierdzić, że każdy z tych projektów zawiera jakieś elementy godne uchwalenia. Dalej jednak policja, prokuratura i sądy męczą się z tym, co aktualnie obowiązuje, a nadziei na poprawę nie widać.

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu (12 i 13 listopada) będzie rozpatrywane sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej o przedstawionym przez prezydenta oraz poselskim (Prawa i Sprawiedliwości) projektach ustaw nowelizujących Kodeks postępowania karnego oraz Przepisów wprowadzających Kodeks postępowania karnego. Komisja zakończyła pracę 16 października, tak więc projekt znalazł się w porządku obrad w najbliższym możliwym terminie. Nad innymi projektami trwają jeszcze intensywne prace w podkomisjach. W sumie powołano ich pięć (rozpatrywane są również zmiany w Kodeksie cywilnym, o którym Pan nie pisze), bo i materia skomplikowana, i zakres zmian bardzo szeroki. Niektóre z projektów - wnoszonych w różnym czasie przez posłów, prezydenta, rząd - mają cząstkowy charakter, np. wspomniany przez Pana projekt, który za kilka dni będzie obchodził pierwszą rocznicę dotyczy tylko jednego paragrafu Kodeksu karnego, kolejny pod względem "stażu" proponuje poprawki w czterech zapisach. Jednocześnie są projekty - prezydencki oraz obywatelski i PiS (dwa ostatnie tożsame), które wpłynęły później i mają charakter całościowy. Naturalne i racjonalne jest więc, że projekty dotyczące zmiany tej samej ustawy rozpatrywane są wspólnie. Zapewniam Pana, że nikomu nie zależy na spowalnianiu tych prac, wręcz przeciwnie.

Powrót do "Forum" / Do góry