Strona główna
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt

Forum / 15.11.02 / Powrót

Byłem wiernym wyborcą SLD, ale SLD okazuje drugim AWS-em. Jeśli jest mu bliżej do PO lub PiS niż Samoobrony to jest to prawda. Przyczyny swoich porażek szukajcie przede wszystkim u siebie na górze. Dokonaliście wielu bardzo niepopularnych posunięć i takie są skutki. Ludzie odwracają się od Was.

Co do niepopularnych posunięć zgadzam się, ale musieliśmy ich dokonać, by uratować finanse państwa, co się nam udało. Byłoby nieodpowiedzialnością i krótkowzrocznością niepodjęcie różnych niezbędnych, aczkolwiek bolesnych dla społeczeństwa decyzji tylko po to, by utrzymać wysokie notowania i ze względu na bliskie wybory samorządowe zasłużyć na przychylność elektoratu. Mam nadzieję, że już wkrótce nasi wyborcy to zrozumieją. Przyjęty przez rząd projekt budżetu jest budżetem rozwoju. Niesłuszna jest natomiast ocena, że jesteśmy drugim AWS-em, bo jest nam bliżej do PO i PiS niż Samoobrony. Przyjęliśmy zasadę, by przy zawieraniu lokalnych koalicji - jeśli będzie potrzebny trzeci partner, bo naszym naturalnym koalicjantem jest PSL - szukać go przede wszystkim wśród ugrupowań wyraźnie proeuropejskich. Jako partie proeuropejskie deklarowały się PO i PiS. Nie wisimy jednak u niczyjej klamki, tym bardziej, że co do proeuropejskości PiS można mieć w świetle ostatnich wypowiedzi jej liderów pewne wątpliwości. Jednocześnie stopień partyjnego zacietrzewienia u niektórych polityków obu tych partii jest taki, iż wolą koalicję z każdym, nawet z jawnie antyeuropejską Ligą Polskich Rodzin niż z SLD, co rodzi pytanie, czy ich proeuropejskość jest istotą, czy tylko szyldem. My jednak nie jesteśmy zacietrzewieni i proponujemy, by w tej najważniejszej dla Polski sprawie, jaką jest wejście do Unii Europejskiej, dobre przygotowanie się do tego wejścia oraz przekonanie nieprzekonanych stworzyć wszędzie gdzie to możliwe wspólny szeroki front - w sejmikach wojewódzkich, w radach miast. Na szczeblu lokalnym są w różnych ugrupowaniach działacze, którzy widzą możliwość i potrzebę zawiązania takich proeuropejskich koalicji. A ja do tego zachęcam i o to apeluję. Jeśli chodzi o Samoobronę, jej działacze muszą się wyraźnie zdeklarować, bowiem w ugrupowaniu tym występują różne poglądy na temat naszej akcesji do Unii. Niektórzy mówią, że nie są temu z zasady przeciwni, a jedynie obawiają się warunków, na jakich to może nastąpić. A to już też jest płaszczyzną do rozmowy.

Powrót do "Forum" / Do góry