Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt
Forum / 27.05.03 / Powrót

W sprawie politycznego warcholstwa! Szanowny Panie Marszałku, czy z parlamentarnego tronu dostrzega Pan narastającą falę skandali, korupcji i bezprawia, szczególnie na szczytach władzy, reprezentowanej, przy spadającym społecznym poparciu, przez lewicowe partie. Czy dostrzega Pan zakłamanie i bezkarność SLD-owskich polityków wspieranych coraz bardziej przez pozbawioną uczciwości i obiektywizmu Telewizję Polską? Czy dostrzega Pan, Panie Marszałku, narastające polityczne warcholstwo? Jeśli tak, to co Pan w tej materii czyni, bądź zamierza uczynić?

Nie sposób nie dostrzec tego wszystkiego o czym Pani pisze. Jeżeli chodzi o warcholstwo to w tej kadencji parlamentu, jest ono dobrze widoczne. Jak już kiedyś powiedziałem - Sejm mamy żywiutki, i to głównie za sprawą posłów opozycji. Należy jednak pamiętać, że to obywatele wybierają swoich przedstawicieli do parlamentu.
Jeżeli chodzi o korupcje to pisze pani tak jakby była ona nowym zjawiskiem wymyślonym przez SLD. Korupcję trzeba traktować jako przestępstwo, ale przestępstwo specyficzne. Jest ono bowiem, popełniane nie tylko przez jednostki, ale i zbiorowości. Korupcja powstaje wszędzie tam, gdzie podejmowane są różne konkretne decyzje: o przetargu, o zabudowie, o uzyskaniu koncesji czy o ulgach podatkowych. Większości tych decyzji nie podejmują naczelne wadze państwowe, lecz terenowe władze samorządowe. W sferze gospodarki korupcja powoduje, że lepiej się mają firmy, które oszukują fiskusa, gorzej te, które uczciwie realizują swoje zobowiązania podatkowe. To, że tyle się o tym mówi jest również zasługą tego, że pomimo tego co głoszą niektórzy politycy, wolność mediów jest faktem. Opinia o zawłaszczeniu mediów publicznych jest przesadzona. Inną kwestią jest sposób kształtowania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, rad nadzorczych, kierownictwa publicznej telewizji i radia. Jak się wydaje na podstawie po 10-letnich doświadczeń, dotychczasowa praktyka w tym zakresie nasuwa wiele uzasadnionych wątpliwości.
Reakcje opinii publicznej na każde takie doniesienie dają nadzieje, że w wielu środowiskach podatnych na korupcje przestanie się ona po prostu opłacać.
Sejm w tych warunkach powinien poświęcić metodom walki z plagą korupcji więcej uwagi. Trzeba zadbać przede wszystkim o jasne regulacje umożliwiające jej przeciwdziałaniu. Elementem walki z korupcja będzie przygotowana przez MSWiA ustawa normalizująca tak zwany lobbing.
A o tym, co w tych wszystkich sprawach robię, nie będę mówił tylko robił.

Powrót do "Forum" / Do góry