Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt




Forum / 17.06.03 / Powrót

Zwracam się do Pana z pytaniem na temat, który mnie bardzo zasmuca. Jestem bardzo oburzony artykułami, jakie umieszczane są w mediach zachodnich na temat Polski. Przesadne przedstawienie naszego kraju i Polaków jako jakiś dzikusów z lasu. Z tych naprawdę złośliwych i przesadnych artykułów można zrozumieć, że wszyscy Polacy jeżdżą furmankami, pewnie nie wiedza co to komputer i elektryczność. Szczególnie złośliwe są media austriackie, belgijskie, duńskie a nawet szwedzkie. Dlaczego Polska nie reaguje na takie oczernianie Polaków /.../

Przypadki, o których Pan pisze, są raczej incydentalne i nie mają decydującego wpływu na obraz i ocenę Polaków i Polski za granicą. Chandryczenie się z nieprzyjaznymi nam mediami mijałoby się z celem i mogłoby nawet przynieść wręcz odwrotny skutek. O swój wizerunek musimy zadbać innymi metodami - dobrą pracą, mądrą polityką, wiedzą, kwalifikacjami. W wielu krajach opinie o Polakach są pozytywne i mają tendencję zwyżkującą. Wszędzie pokutują różne negatywne stereotypy na temat innych narodów - w Polsce także. Niektóre media, ale raczej te niskiego lotu, starają się je podsycać, świat staje się jednak coraz bardziej otwarty. Znikają granice między krajami - w sensie dosłownym i przenośnym, dzięki rozwojowi internetu. Ludzie podróżują, poznają się wzajemnie na gruncie towarzyskim i zawodowym. Wraz ze wzrostem liczby bezpośrednich kontaktów stereotypy znikają. Wkrótce Polska stanie się członkiem Unii Europejskiej i będzie jeszcze więcej możliwości dla lepszego zaprezentowania się Polski i Polaków w oczach świata.

Powrót do "Forum" / Do góry