Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt




Forum / 25.07.03 / Powrót

Czy ożywienie gospodarcze jest zasługą rządu SLD-UP Leszka Millera?

Myślę, że trudno byłoby odmówić rządowi Leszka Millera zasług w tym względzie. SLD przejął marny spadek po poprzedniej ekipie - nawet gorszy niż się spodziewaliśmy opracowując własny program wyborczy. Wielokrotnie mówiłem, że 2002 r. będzie najtrudniejszy dla gospodarki, obywateli, a także dla rządzących, ponieważ trzeba będzie podjąć szereg trudnych i niepopularnych decyzji, aby stworzyć warunki do wzrostu gospodarczego. Niektóre z tych decyzji właśnie zaczynają przynosić rezultaty, choć oczywiście, obecne ożywienie jest nie tylko zasługą rządu - decyduje też o tym pewien cykl koniunkturalny. Spadek produkcji spowodował, że firmy zaczęły zwalniać pracowników, a najsłabsze wypadły z rynku, zmalały więc koszty przedsiębiorstw. W efekcie, te mocniejsze zaczęły odzyskiwać sterowność finansową i inwestować. Zasługą rządu było jednak ustabilizowanie finansów publicznych, czyli trudny budżet 2002 roku, działania mające na celu osłabianie złotego, i wreszcie wdrożenie pakietu gospodarczego (w tym np. oddłużenie części firm).

Powrót do "Forum" / Do góry