Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt




Forum / 29.07.03 / Powrót

Jestem zwolennikiem pojednania i zbliżenia Polski i Ukrainy. Cieszę się, że doszły do skutku uroczystości na Wołyniu oraz, że Ukraińcy i Polacy coraz bardziej się do siebie zbliżają. /.../ Myślę, że wielu Polaków nie wie, że to my Polacy mamy więcej na sumieniu wobec Ukraińców niż oni wobec nas.To Polacy niewolili i gnębili ukraińskich chłopów i Kozaków przez setki lat. /.../ Osobiście mam nadzieje, że wreszcie Polska zrozumie ogrom znaczenia Ukrainy dla niepodległości Polski. Genetycznie nie ma bardziej bliskiego nam narodu niż Ukraińcy /.../ Jaka jest opinia Pana Marszałka na temat strategicznego znaczenie Ukrainy dla Polski?

Ja również jestem zwolennikiem pojednania i zbliżenia narodów polskiego i ukraińskiego. Takiego pojednania właśnie jesteśmy świadkami. Niedawno obchodziliśmy 60. rocznicę tragedii wołyńskiej. Oba Parlamenty Polski i Ukraiński przyjęły w tej sprawie jednobrzmiące oświadczenie. To oświadczenie to jeszcze nie pojednanie - ale dzięki niemu drzwi do przyszłego pojednania zostały otwarte. Pisze Pan, że w ostatecznym rozrachunku to Polacy byli tymi którzy gnębili Ukraińców. Zgoda - rachunek krzywd jest wielowiekowy i warto o tym pamiętać. Na ten temat powinni wypowiedzieć się historycy. Jednak świeże rany, takie jak Wołyń zawsze bolą najbardziej. Co do strategicznego znaczenia Ukrainy dla Polski, to świadczy o nim poziom wzajemnych stosunków politycznych i wojskowych. Liczne wizyty, czy zorganizowana pod patronatem Prezydenta Kwaśniewskiego i J. Solany konferencja, która odbyła się w październiku ubiegłego roku, nie zastąpi jednak dobrze rozwiniętej współpracy gospodarczej. Na tym polu pomimo stałego wzrostu zaangażowania z obu stron współpraca pozostawia jeszcze wiele do życzenia i napotyka na liczne trudności. Zarówno te duże jak rurociąg Odessa- Brody- Gdańsk na ruchu granicznym kończąc. Perspektywy jednak są obiecujące szczególnie w obliczu naszego wejścia do Unii Europejskiej. Dobrze układa się współpraca wojskowa co obrazuje chociażby udział Ukraińców w polskiej strefie w Iraku. To tylko najważniejsze przykłady wspólnych działań. Potencjał tej współpracy jest ogromny. Od jej poziomu będzie zależeć pozycja obu naszych krajów zarówno w Europie jak i na świecie.

Powrót do "Forum" / Do góry