Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt




Forum / 22.08.03 / Powrót

Panie Marszałku, Newsweek zrobił test biopaliwa. Po 54 tys. km rozsypał się katalizator. Czy będzie Pan głosował za nową (starą) ustawą o biopaliwach? Co do mojego pytania dotyczącego wypowiedzi senatora Adama Graczyńskiego. Odpowiedź c) nie istnieje. Rozumiem jednak Pańską niechęć do odpowiedzi na moje pytanie.

Odpowiedź c) oczywiście istnieje. Nie wiem, jakiego rodzaju "test" zrobił "Newsweek", wiem natomiast, że biopaliwa nie są polskim wynalazkiem. W Polsce także są stosowane - tyle że w niewielkiej ilości (udział bioetanolu w benzynach silnikowych wynosi obecnie ok.1,5 proc.) podczas gdy zarówno Polska Norma jak i norma europejska przewidują do 5 proc. Zgodnie z ustawą udział ten ma wynosić od 1 października br. nie mniej niż 3,5 proc., a od 1 stycznia 2004 r. nie mniej niż 4 proc. - ale nie więcej niż 5 proc. Wydanie tych norm było poprzedzone wieloletnimi badaniami i ekspertyzami naukowymi. Niedawno Unia Europejska przyjęła dyrektywę, będącą już obowiązującym prawem, która przewiduje stopniowe wprowadzanie coraz większego udziału biokomponentów, przekraczającego 5 proc. (od 1 stycznia 2010 r. minimum 5,75 proc.). Najnowsze ekspertyzy Politechniki Łódzkiej (Instytutu Pojazdów) oraz Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu potwierdzają, że biokomponenty spełniają większość wymagań stawianych paliwom silnikowym. Pod pewnymi względami przewyższają one nawet tradycyjne paliwa pochodzące z przerobu ropy naftowej, a ich zwiększony dodatek (powyżej 5 proc.) jest w wielu wypadkach wręcz zalecany. Zasadność przyjętych przez Sejm regulacji potwierdza też najnowsza edycja Światowej Karty Paliw opublikowana w grudniu 2002 r., opracowana przez azjatyckie, europejskie i amerykańskie firmy samochodowe i silnikowe. Karta ta - uwzględniając wymogi aktualnie eksploatowanych silników, bez względu na ich rok produkcji, dopuszcza 10 proc. dodatek bioetanolu do benzyn. Oczywiście, zdaję sobie sprawę z obaw kierowców - już teraz benzyna nie grzeszy najwyższą jakością, nie "trzyma" norm. Dlatego w ustawie przewidziane jest wzmocnienie nadzoru nad rynkiem i jakością paliw silnikowych.

Powrót do "Forum" / Do góry