Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt




Forum / 23.10.03 / Powrót

Panie Marszałku, czy zaproponowana na posiedzeniu komisji finansów 16 października, przez posłankę Filek poprawka do nowelizacji ustawy o PIT przewidująca wprowadzenie dodatkowej 50% stawki podatkowej i przegłosowana głosami 13 posłów SLD-UP, jest odzwierciedleniem nowej polityki fiskalnej Sojuszu ?

Pani poseł Filek wycofała się z tej poprawki - nie zdołała do niej przekonać ani rządu, ani większości Klubu SLD. Nie był to jednak jakiś pomysł "nie z tej ziemi". Jeśli proponuje się różnego rodzaju ograniczenia wydatków, które dotyczą raczej osób o skromnych dochodach, uzasadnione jest pytanie, czy w tym ogólnonarodowym dziele zbierania pieniędzy nie powinny uczestniczyć osoby o wysokich dochodach. Stąd się wzięła ta poprawka i w tym sensie rozumiem jej motywy, choć sam nie byłem jej zwolennikiem. W sytuacji wychodzenia ze stagnacji gospodarczej wszelkie wzrosty podatków są bowiem ryzykowne. Dyskusje na temat opodatkowania szczególnie wysokich dochodów trwały, trwają i myślę, że jeszcze będą trwały, ponieważ obowiązująca w Polsce najwyższa stawka, czyli 40 proc., jest w porównaniu ze stawkami w innych krajach europejskich stosunkowo niska, a objęte nią dochody - bardzo zróżnicowane. Uważam jednak, że zmiany podatkowe nie powinny być wprowadzane z zaskoczenia, pomysły zgłaszane z dnia na dzień. Związki zawodowe czy pracodawcy muszą mieć możliwość wypowiedzenia się w takiej sprawie, a decyzje powinny być podejmowane w oparciu o solidne wyliczenia. Problem skali podatkowej niewątpliwie istnieje i publiczna debata na temat planu oszczędnościowego premiera Hausnera będzie dobrą okazją, by go poruszyć.

Powrót do "Forum" / Do góry