Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt




Forum / 10.12.03 / Powrót

Panie Marszałku, klub PiS ma pomysł, aby pijanemu kierowcy konfiskować samochód. Czy Pan marszałek jest zwolennikiem tego pomysłu?

Nie wydaje mi się to dobrym pomysłem. Po pierwsze, samochód jest na ogół wspólną własnością rodziny, ukarana by więc została także żona i dzieci kierowcy. Mogłoby się też zdarzyć, że pijany kierował w ogóle pożyczonym samochodem. Co wtedy? Po drugie, stopień dolegliwości kary zależałby nie tyle od stopnia wykroczenia, czy przewinienia, lecz od wartości samochodu. Po trzecie, kara powinna być proporcjonalna do winy oraz pozostawać w pewnej określonej relacji do innych kar. Inaczej jest niezgodna z poczuciem sprawiedliwości. Wszystkie kary musiałyby zatem zostać znacznie zaostrzone, w tym także wobec osób będących w pracy pod wpływem alkoholu, czy też np. pijanych pieszych poruszających się o zmierzchu wężykiem środkiem jezdni. Oni też stanowią zagrożenie dla życia innych ludzi, w tym wypadku kierowców i pasażerów samochodów. Pijanych kierowców należy dotkliwie karać, ale nie można przy tej okazji burzyć porządku prawnego.

Powrót do "Forum" / Do góry