Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt




Forum / 09.01.04 / Powrót

Panie Marszałku, jak wygląda sprawa z projektem, który mówi o zmianach w uprawnieniach do kierowania samochodami, szczególnie chodzi mi tutaj o 17- latków. Jakie są przewidywane rozwiązania na przyszły rok, czy ten projekt trafił już do Sejmu i z jakim dniem wejdzie on w życie i czy z związku z wejściem do Unii Europejskiej przywrócone zostanie prawo jazdy od 17 lat?

Projekt nie trafił jeszcze do Sejmu. Można się z nim zapoznać na stronach internetowych Ministerstwa Infrastruktury oraz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (www.krbrd.gov.pl). Zgodnie z tym projektem, osoby ubiegające się o prawo jazdy kategorii B (pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 t) mogłyby już po ukończeniu 16 roku życia rozpocząć szkolenie w tzw. formie rozszerzonej, obejmującej przez okres minimum jednego roku (nie dłuższy jednak niż dwa lata) jazdę z osobą towarzyszącą - krewnym lub powinowatym. Osoby, które po raz pierwszy uzyskały prawo jazdy kategorii A1, A, B1 lub B obowiązywałby też dwuletni okres próbny, podczas którego byłyby poddane szczególnemu rygorowi i nadzorowi. Po popełnieniu dwóch wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym okres próbny byłby przedłużany, a po trzech wykroczeniach lub popełnieniu przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym prawo jazdy podlegałoby cofnięciu. W krajach, które wprowadziły okres próbny dla młodych kierowców lub jazdę z osobą towarzysząca - m.in. Austria, Belgia, Czechy, Estonia, Francja, Finlandia, Irlandia, Luksemburg, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania, Węgry i Włochy - zaobserwowano zmniejszenie wypadków z udziałem tych kierowców od ok. 20 do 50 proc. Projekt jeszcze nie trafił do Sejmu, a zatem trudno obecnie przesądzić jego losy. W każdym bądź razie autorzy przewidują, że zmiany zostałyby wprowadzone dopiero od 1 stycznia 2005 roku. W 2004 roku nic się nie zmienia.

Powrót do "Forum" / Do góry