Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt




Forum / 16.04.04 / Powrót

Panie Marszałku, wiem, że Polska ma teraz dużo bardzo ważnych sprawa ale jedna kwestia bardzo mnie interesuje. Mianowicie, jakie jest Państwa stanowisko dotyczące homoseksualnych związków? Bardzo smuci, że nie ma jeszcze uchwalonej ustawy w tej sprawie. Przecież lewica winna o takie rzeczy dbać, a póki co nic nie ma prócz projektu pani prof. Szyszkowskiej. Czy SDPL poprze ten projekt?

Niewątpliwie problem takich związków powinien być prawnie uregulowany. Trzeba odpowiedzieć na pytanie, co robić w sytuacji, w której dwie osoby tej samej płci chcą ze sobą mieszkać, współżyć, dzielić dochody, problemy itd., czyli określić jasno w ustawie uprawnienia takiego związku dotyczące różnych kwestii finansowych, majątkowych, spadkowych itd. Według powszechnej już opinii inna orientacja seksualna nie jest chorobą, którą trzeba leczyć. To jest po prostu inna orientacja seksualna, której przedstawiciele nie mogą być dyskryminowani. Prawa związków partnerskich nie mogą być jednak tożsame z prawami małżeństw, ponieważ małżeństwo - mówi o tym jasno konstytucja - jest związkiem kobiety i mężczyzny. Wykluczamy np. możliwość przysposobienia dziecka przez taki związek. Jeśli chodzi o projekt Pani senator Marii Szyszkowskiej, nie wpłynął on jeszcze do Sejmu. Pracują nad nim komisje senackie. Wiem, że prezentuje on podobny kierunek myślenia i że eksperci wypowiadają się o nim pozytywnie.

Powrót do "Forum" / Do góry