Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt




Forum / 23.04.04 / Powrót

Słuchałem Pana wypowiedzi w Polskim Radiu i bardzo podoba mi się Pana pomysł o stworzeniu ponadpartyjnego rządu, jednakże w obliczu zarysu koalicji Samoobrona+LPR+PSL, takie posuniecie może wydać się niemożliwe do zrealizowania. Czy Pańska partia ma już jakieś plany co dozaistniałej sytuacji (chodzi mi konkretnie o rozmowy z innymi kołamii klubami w Sejmie)?

Dla uniknięcia ewentualnych nieporozumień - nie mówiłem o stworzeniu ponadpartyjnego rządu, bo Socjaldemokracja Polska ani rządu nie tworzy, ani nie zamierza do niego wchodzić, lecz o ewentualnym poparciu dla takiego rządu, ale pod warunkiem, że będzie to rząd nie tylko panadpartyjny, ale także przejściowy, działający jak najkrócej. Ani Samoobrona, ani LPR, ani PSL by takiego rządu nie poparły - marzą o stworzeniu rządu złożonego z własnych członków - z tego punktu widzenia zawiązanie przez te partie koalicji nie ma więc znaczenia. Są jednak inne ugrupowania, dla których taki rząd byłby być może do przyjęcia. Zatem jeśli uda się osiągnąć porozumienie co do czasu jego działania i terminu przyspieszonych wyborów, gotowi jesteśmy taki rząd poprzeć. Po wyborach koalicja Samoobrony, LPR i PSL nie będzie miała większości w Sejmie, niemniej jednak uważamy, że czas przeciwstawić się w bardziej stanowczy sposób populizmowi tych partii - po to m.in. powstała Socjaldemokracja. Jesteśmy gotowi wyjść z inicjatywą rozmów w tej sprawie z innymi kołami i klubami w Sejmie.

Powrót do "Forum" / Do góry