Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt




Forum / 11.05.04 / Powrót

Panie Marszałku, ostatnio pewna znana pani profesor socjologii, w wywiadzie TV stwierdziła, iż "wyciąga pan Leppera za uszy"( w zrozumieniu całej treści znaczyło, że to Pan pomaga temu człowiekowi). Jak pan się ustosunkuje do tej wypowiedzi? Wracając do wyborów to uważam, że lepiej dla kraju byłoby, gdyby obecny rząd wytrwał do końca kadencji Sejmu, uspokoił i zdystansowałby pewne partie.

Domyślam się, która Pani Profesor, nie jestem natomiast w stanie - nie pierwszy raz zresztą - odtworzyć sobie toku jej rozumowania ani domyśleć się przesłanek wygłaszanych przez nią tez. Tym samym trudno mi z nimi racjonalnie polemizować. Mogę tylko powtórzyć, że Socjaldemokracja powstała m.in. także jako oferta dla tych, którzy nie chcą głosować na Andrzeja Leppera i na Samoobronę. Nie pomagamy i nie zamierzamy pomagać, czy też wchodzić w koalicję z partiami, której członkowie są na bakier z prawem, a program - jeśli to co proponuje Samoobrona w ogóle można nazwać programem - jest zbiorem fantastycznych teorii i demagogicznych pomysłów. Jeśli chodzi o rząd, jego celem nie może być "trwanie" do końca kadencji Sejmu, byłoby to bowiem zgubne dla Polski, lecz realizowanie niezbędnych reform - służby zdrowia, finansów publicznych, PKP, itd. Potrzebny jest zatem rząd stabilny, to znaczy taki, który ma dostatecznie silne zaplecze polityczne w Sejmie, by podejmować trudne decyzje. Nawet gdyby założyć, że SDPL przyłączy się do poparcia rządu Marka Belki - choć nie wiemy jeszcze, co ten rząd zamierza - łączna liczba głosów SLD-UP i SDPL wynosi ok. 200. A to zdecydowanie za mało. Jeśli rząd Marka Belki ma powstać tylko na chwilę jako wynik jednorazowej koalicji strachu przed wyborami - co jest możliwe - to będzie to duże nieszczęście dla kraju, ponieważ wzbudzi nadzieje, które bardzo szybko się rozwieją i przez następnych kilka miesięcy będziemy mieli jeszcze większy horror niż ten, który panował w ostatnich miesiącach, kiedy rządowi nie udało się przeprowadzić budżetu tak, jak zamierzał, czy innych ważnych ustaw, np. dotyczącej podatku VAT, ponieważ nie miał stabilnej większości w Sejmie. Dlatego Socjaldemokracja Polska opowiada się za wcześniejszymi wyborami. Rozsądnym terminem jest jesień.

Powrót do "Forum" / Do góry