Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt




Forum / 26.05.04 / Powrót

SDPL argumentuje, że wybory mają być na jesieni, bo trzeba przygotować ustawę zdrowotną. A gdzie Pan był jako marszałek Sejmu? Jak Pan kierował pracą prawników sejmowych, że taki bubel przepuścili?

Po pierwsze, to nie prawnicy uchwalają ustawy, lecz posłowie, którzy nie zawsze biorą pod uwagę opinie prawników. Po drugie, te opinie są często rozbieżne. Sam fakt, że Trybunał Konstytucyjny uznaje jakąś ustawę za w części niezgodną z konstytucją nie oznacza jeszcze, że zostały popełnione dramatyczne błędy. Konstytucja jest często lakoniczna, wiele zależy od interpretacji, Trybunał pełni tu rolę "ostatecznego sędziego", którego wyrok trzeba przyjąć do wiadomości i wykonać. W sprawach będących przedmiotem ustawy zdrowotnej konstytucja stwierdza jedynie, że: "Obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Warunki i zakres udzielania świadczeń określa ustawa". Trybunał orzekł, że ustawa o Narodowym Funduszu Zdrowia nie spełnia tego zadania, ale w świetle tego wyroku także ustawa o kasach chorych go nie spełniała, tyle że nikt jej wcześniej nie zaskarżył. Przy stosunkowo niskich środkach, które są przeznaczane na opiekę zdrowotną, bardzo trudno jest zagwarantować obywatelom równy dostęp do świadczeń. Niemniej jednak w ustawie znalazły się też ewidentne błędy. Jako marszałek Sejmu zatrzymałem w pewnym momencie prace i powołałem zespół, który zbadał wysuwane wówczas zastrzeżenia. Udało się wprowadzić pewne zmiany w stosunku do pierwotnego projektu, ale jak się okazało niewystarczające.

Powrót do "Forum" / Do góry