Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt




Forum / 27.05.04 / Powrót

Chcę zagłosować na SDPL w wyborach do UE, natomiast w wyborach parlamentarnych na PO. Brzmi śmiesznie? Mam powód. SDPL o ile się dostanie do parlamentu, jest skazana na pełnienie roli niewielkiego obozu opozycyjnego, a jak doświadczenia polskiej demokracji pokazują, takie obozy na większość spraw na ogół ma znikomy wpływ. W tym sensie mój głos na SDPL byłby niewiele warty. Co więcej głosy na SDPL mniej "szkodzą" Samoobronie. Każdy głos na PO, która jest partią na pewno poważną, jest jakby "podwójnie ważny" - to głos "za" dla PO i "przeciw" dla Samoobrony. Głos na SDPL nie ma już rzeczywistej wagi jako głos "przeciw" dla Samoobrony. Co Pan o tym sądzi?

Widzę, że jest Pan (Pani) zwolennikiem tzw. polityki sondażowej. Sądzę, że dojrzały i świadomy wyborca powinien się kierować programem partii, a nie sondażami i kalkulacjami politycznymi. Socjaldemokracja Polska i Platforma Obywatelska są pod względem programowym znacząco odległe od siebie. Obawy, że Samoobrona, czy inne radykalne ugrupowania przejmą w Polsce władzę, są przesadzone. Proponuję nie głosować "przeciw" tylko "za". Skład Sejmu powinien odzwierciedlać faktyczny rozkład poglądów i sympatii politycznych Polaków. Gdyby więcej wyborców poszło Pańskim śladem społeczeństwo bardzo szybko odczułoby, że znowu z Sejmem jest coś nie tak - duże grupy społeczne nie miałyby w nim swojej reprezentacji.

Powrót do "Forum" / Do góry