Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt




Forum / 17.06.04 / Powrót

Dlaczego zablokował Pan jako Marszałek powstanie Parlamentarnego Zespołu na Rzecz Tybetu powołując się na to, że Tybet jest częścią Chin. Przecież Polska też kiedyś była częścią Rosji, Prus i Austrii. Przecież Pan wie, że dążący do niepodległości Tybetańczycy są przez Chińskich okupantów mordowani. Czy nie rozsądniej opierać prawa narodów na samostanowieniu, niż na sile. Jeśli sprzeniewierza się Pan tym ideałom w imieniu wszystkich Polaków gwałci Pan naszą tradycję. Jaki jest Pana motyw ?

Polska stoi na stanowisku, że istnieje jedno państwo chińskie i popiera proces pokojowego jednoczenia Chin. Sam Dalajlama nie mówi o samostanowieniu, lecz o autonomii i o wolności religijnej Tybetu. Przypadek Polski - podzielonej w wyniku rozbiorów między Rosję, Prusy i Austrię - jest zupełnie nieporównywalny. Zareagowałem natomiast w ub. roku, gdy w Chinach wykonana została egzekucja Lobsanga Dhondupa, tybetańskiego mnicha, oskarżonego i skazanego w niejawnym procesie za działalność separatystyczną. Wystosowałem list do Przewodniczącego Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych z prośbą o to, by wykorzystał swoje wpływy i możliwości w celu powstrzymania wykonania wyroku na drugim skazanym oraz zapewnienia mu uczciwej i jawnej rewizji procesu. Uważam, że ani ja, ani polska opinia publiczna nie możemy przyjmować biernie do wiadomości takich wyroków, jako że podejście do kwestii przestrzegania praw człowieka jest tym, co dziś łączy bądź dzieli narody. Polski rząd także potępił wówczas Chiny za tę egzekucję.

Powrót do "Forum" / Do góry