Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt




Forum / 23.06.04 / Powrót

Panie Marszałku, od razu na wstępie powiem, że nie sympatyzuję z żadną partią lewicową (a wręcz przeciwnie), natomiast Pana, jako chyba jedynego polityka lewicowego, naprawdę szanuje i podziwiam. Bardzo podoba mi się to, że stara się Pan być bliżej wyborców i słuchać ich - o czym m.in. świadczy to forum. Podobały mi się również Pana wystąpienia w takich programach, jak "test z III RP" czy "test na inteligencję" (zaskoczył mnie Pana wynik). Mam do Pana następujące pytanie: co Pan myśli o projekcie reformy podatkowej proponowanym przez CAS i FOO?

Powtarzam odpowiedź, której udzieliłem 12 marca, kiedy pojawił się ten projekt. "Moim zdaniem, wiele z propozycji Centrum im. Adama Smitha to realizacja utopijnego liberalizmu. Tak jak socjalizm utopijny nie miał szans na realizację, tak i liberalizm utopijny skazany jest wyłącznie na istnienie w sferze pomysłów i teorii. Jego realizacja nie tylko nie poprawiłaby naszej sytuacji, ale wręcz ją pogorszyła. Nie chcę tu powtarzać krytyki propozycji Centrum im. Adama Smitha, która pojawiła się choćby w "Gazecie Wyborczej". Pod wieloma argumentami autorów artykułu z "GW" (Marka Góry, Ryszarda Petru, Krzysztofa Rybińskiego) trudno się nie podpisać. Krótko mówiąc, zastępowanie podatku A przez podatek B nie jest najlepszym rozwiązaniem. A już z pewności nie doprowadzi do likwidacji bezrobocia, jak sugerują ekonomiści z Centrum im. Adama Smitha (CAS) w tytule projektu odpowiedniej ustawy. Zresztą także inne używane przez CAS argumenty wydają się wątpliwe. Czy rzeczywiście "realizacja projektu CAS stanowić będzie zwieńczenie odzyskanej w 1989 roku niepodległości Polski"? Niech każdy sam sobie odpowie". Dziękuję za miłe słowa, zastanawiam się tylko, dlaczego mój wynik w teście na inteligencję tak Pana zaskoczył?

Powrót do "Forum" / Do góry