Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt




Forum / 08.10.04 / Powrót

Panie Marszałku! Dlaczego popiera Pan podwyżki ZUS dla przedsiębiorców? Jeśli tak się stanie, to po 20 latach działalności będę musiał zlikwidować firmę. Już teraz mam ( i nie tylko ja, ale tysiące małych firm) ogromne trudności z płatnościami /.../

Rzeczywiście, gdyby został przyjęty projekt rządowy, musiałby się pan bardzo ograniczyć lub zlikwidować firmę. Dlatego Socjaldemokracja Polska jest przeciw projektowi rządowemu. Dopuszczamy zróżnicowanie składek (co niekoniecznie oznacza w każdym przypadku podwyżkę) w zależności od dochodów osiąganych przez przedsiębiorców, np. żeby właściciel salonu Mercedesa płacił wyższe składki na ZUS niż szewc, (obecnie obaj płacą 492 zł), ale nie takie jak proponuje rząd. Podczas obrad komisji sejmowej poddaliśmy krytyce projekt rządowy i zgłosiliśmy własny, który znacznie redukuje podwyżki składek, ale także wprowadza niższą niż obecna składkę dla bardzo drobnych przedsiębiorców. Za naszym projektem było trzech z 11 obecnych na posiedzeniu komisji posłów, a ośmiu (SLD, UP, Samoobrona) opowiedziało się za rządową propozycją. Posłowie PO i PiS byli nieobecni. Będziemy zgłaszali nasze poprawki podczas tzw. drugiego czytania projektu w Sejmie. Jeśli nie zostaną zaakceptowane, zagłosujemy przeciw ustawie.

Powrót do "Forum" / Do góry