Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt




Wywiady / 14.10.04 / Powrót

Czat w programie "Co z tą Polską?"

Moderator: Gościem czata "Co z tą Polską?" jest przewodniczący SDPL Marek Borowski. Zapraszamy do rozmowy.

~robol: Czy Jasio będzie politykiem?J Ile miał pan dni urlopu w tym roku? Czy nie szkoda panu życia na politykę?

Marek_Borowski: Ja bym chciał, żeby Jasio był naukowcem, ale oczywiście żeby interesował się polityką, natomiast z całą pewnością sam wybierze. W tym roku miałem 10 dni urlopu. Czasami jak obserwuję jak żyją inni, to nachodzą mnie takie myśli, ale to jest pasja, tak jak nauczyciel albo lekarz albo dziennikarz, albo Owsiak. I z tego uzależnienia trudno się wychodzi.
~dell: Panie Marszałku, jak w naszym kraju ma być dobrze, gdy afera goni aferę? Czy kiedyś rzeczywiście będą ludzie, którzy będą reprezentować ludzi, a nie własne interesy? Czy pan w to jeszcze wierzy?

Marek_Borowski: Oczywiście, że wierzę. W ogóle uważam, że jeśli polityk jest pesymistą, to nie powinien zajmować się polityką. Wydaje mi się, że Polska jest w tej chwili w przełomowym momencie, po latach psucia polityki pojawiła się refleksja i jest szansa, że poprzez różnego rodzaju rozwiązania ustawowe i zabezpieczenia zaczniemy wychodzić z tego moralnego dołka.
~figa: Mam taką własną teorię: a mianowicie, że to Ruskie rozbiły lewicę w kraju - wszystko zaczęło się od Ałganowa i jak widać kończy także – vide; Komisja Śledcza? Co pan na to?

Marek_Borowski: Kiedyś była taka teoria, przed wojną, że wszystkiemu są winni Żydzi. Słonimski powiedział kiedyś publicznie, że to nieprawda, bo nie tylko Żydzi, ale również cykliści, ktoś zapytał: dlaczego cykliści? A Słonimski na to: a dlaczego Żydzi? No i tak to jest z tymi Ruskimi. Niestety, sami sobie szkodzimy najwięcej.

~___POLITYKA.ORG.PL: Zarówno Jan Rokita jak i Marek Borowski są głównymi pretendentami do tytułu POLITYK ROKU w serwisie www.polityka.org.pl - dlatego pytanie do nich, czy przywiązują wagę do tego typu tytułów i czy są na ty z Internetem ???

Marek_Borowski: Uznanie wyborców, obywateli zawsze cieszy i ten polityk, który mówi, że go to w ogóle nie interesuje jest obłudny. Co do Internetu, można powiedzieć, że jestem na ty, jestem samoukiem, w 1999 roku samodzielnie wydobyłem się z analfabetyzmu komputerowego, zajęło mi to pół roku różnych ćwiczeń. Co do Jana Rokity, to nie wydaje mi się, żeby komputer był tym narzędziem, którego używa. Ale jest zdolny, więc jeśli tylko będzie chciał, to posiądzie tę wiedzę.
~EwaSopot: Witam! Brawo! Trafne argumenty przekazane z dużą klasą! Jaki ma pan pogląd na politykę zagraniczną? A co z Irakiem?

Marek_Borowski: Polska polityka zagraniczna dzisiaj to przede wszystkim umocnienie naszej pozycji w UE i jednocześnie dobre stosunki z USA. Do Iraku łatwiej było wejść niż wyjść. Uważam, że trzeba powiedzieć Amerykanom, że muszą zrobić wszystko, aby styczniowe wybory w Iraku powiodły się. Jeśli nie dołożą starań i wyborów nie będzie, to nasza misja stabilizacyjna nie będzie miała już żadnego sensu. Jeśli natomiast zostanie wyłoniony rząd, to pod egidą ONZ i z tym rządem trzeba ustalić zasady dalszej obecności obcych wojsk, w tym polskich w Iraku.
~kaja_1: Panie Marku, dlaczego poprze pan Belkę, chociaż działacze SLD sukcesywnie zwalczają waszych młodych członków? Tak jest w terenie... Więc skąd ta koalicja?

~seba9184pce: Czy nie boi się pan, że do SDPL przenikną osoby w SLD co prawda odsunięte, ale w lokalnych społecznościach znane raczej z niezbyt dobrej strony???

~Marianek_30: Czy nie wpuści pan do SDPL partyjnego betonu? Jak pan się zamierza rozprawić z kolesiostwem SLD na prowincji?

Marek_Borowski: Belkę poprę, ponieważ nie chodzi na pasku SLD. Do SDPL nie przyjmujemy "jak leci", ale przyglądamy się kandydatom i najpierw oferujemy status sympatyka, abyśmy się mogli - i on i my - przekonać, że jesteśmy sobie potrzebni. Z kolesiostwem trzeba walczyć wewnątrz własnej partii rygorystycznie stosując kodeks etyczny i podając do wiadomości wszystkie takie przypadki i podjęte decyzje. To jest kwestia woli politycznej i my taką wolę mamy.
~Przasnysz: Panie Marszałku, jaki jest pana pogląd na temat budżetu państwa na rok 2004?

Marek_Borowski: Nie ma budżetów idealnych. Ten ogranicza deficyt, zmniejsza niebezpieczeństwo krachu finansów publicznych, przewiduje spory wzrost wydatków na aparat sprawiedliwości, informatykę, edukację oraz realny wzrost nakładów na zdrowie. To są dobre kierunki. Jako wadę podałbym zapisanie w dochodach wpływów z podwyższenia składki ZUS dla przedsiębiorców. Skala tej podwyżki jest moim zdaniem nie do przyjęcia i my takiej ustawy nie poprzemy, trzeba będzie zweryfikować te wpływy w budżecie i znacznie je zmniejszyć.
~angelo_1: Czy nie uważa pan, że prof. Hausner powinien szukać oszczędności przede wszystkim wśród posłów, polityków oraz członków rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa, a nie wśród emerytów i rencistów?

Marek_Borowski: Niestety te kwoty nie są równoważne, ale poczucie sprawiedliwości wymaga, aby te wymienione grupy również ponosiły konsekwencje. Na marginesie tylko powiem, że posłowie jednak na początku tego roku przyjęli ustawę likwidującą poselską 13-tą pensję. Liczbę członków rad nadzorczych trzeba zmniejszyć. Na razie SDPL doprowadziła do opublikowania na stronie internetowej Ministerstwa Skarbu nazwisk i innych danych członków tych rad z ramienia Skarbu Państwa.
~dell: Czy politycy nie dostrzegają, że inwestorzy omijają nasz kraj szerokim łukiem i inwestują u naszych sąsiadów? Czy zawsze będziemy państwem, które odpycha ludzi z inicjatywą?

Marek_Borowski: To się zaczyna zmieniać. Dzisiaj obserwujemy coraz większe zainteresowanie inwestowaniem w Polsce, co jest także związane z wejściem do UE. Są trzy przeszkody, które trzeba usunąć: niewydolne sądownictwo gospodarcze, niejasne przepisy podatkowe i korupcja.
~Rysiek: Na ile odpowiada panu prezydentura Aleksandra Kwaśniewskiego w skali o 1-10?

Marek_Borowski: Pierwsza kadencja i część drugiej kadencji - bardzo dobre, na poziomie 9 - 10, później słabiej, ale jednak powyżej 5.
~GMizerka: Jak odniesie się pan do dzisiejszego wystąpienia Zyty Gilowskiej?

Marek_Borowski: Mam tylko relacje, nie widziałem tego wystąpienia. Natomiast z relacji osób, które nie są sympatykami Belki i Hausnera wynika, że starcie między Gilowską i Hausnerem mieściło się w granicach tego typu sporów parlamentarnych, natomiast interwencja Tuska była "nadwymiarowa" i trochę teatralna.

~marcin_wójcik: Panie Marszałku, czy oglądając Komisję Śledczą powołaną do zbadania "Afery Orlenu" nie nachodzą pana myśli "po co nam ten cyrk"? Czy naprawdę potrzebujemy tej komisji i to w czasie kampanii wyborczej, która de facto się już rozpoczęła?

Marek_Borowski: To trudne pytanie. Z jednej strony komisja ta odsłania wstydliwe strony władzy i choć będzie to bolesne, to może przyczynić się do uzdrowienia chorego. Z drugiej strony część członków tej komisji robi za gwiazdy, lekceważy prawo i wykorzystuje swoją obecność także w celach czysto politycznych. W normalnej sytuacji powinien nad tym panować przewodniczący, ale wydaje mi się, że ma z tym pewne problemy.
~młody-samorządowiec: Panie Marszałku - choć jestem prawicowcem - szanuję pana wyjątkowo. Mam pytanie: czy nie uważa pan, że Polsce potrzebna jest konkretna "RACJA STANU"? Tzn. porozumienie co do najważniejszych kierunków i konsekwentna ich realizacja.

Marek_Borowski: Całkowicie się zgadzam. Poważne partie powinny przede wszystkim dojść do porozumienia w sprawie metod, które zabezpieczyłyby struktury państwa, rządowe i samorządowe przed zawłaszczaniem przez partie i koterie oraz przed nadużyciami władzy. To się wszystkim opłaci, niezależnie od tego, kto będzie rządził.
~seamus: Mam pytanie dotyczące ostatniego programu „CO Z TĄ POLSKĄ?”, a dokładnie jak pan Marszałek może skomentować "wybryk" Prezydenta Wałęsy?

Marek_Borowski: Z tego, co wiem Prezydent Wałęsa został w kuluarach pozostawiony nieco sam sobie, wejście na wizję przedłużało się i jak to Lechu uniósł się honorem, po czym sobie poszedł. Taki on już jest. Program się dopiero rozkręca i pewne niedoróbki organizacyjne występują. Dzisiaj sprawę załagodzono.
~marcin_wójcik: Panie Marszałku, niedługo wybory prezydenckie w USA. Który kandydat będzie lepszym prezydentem z punktu widzenia Polaków: Bush czy Kerry?

Marek_Borowski: Na tę sprawę nie można patrzeć w sposób uproszczony, np. ten obieca wizy, a tamten wozy bojowe. Dla Polski będzie lepiej, jeśli Stany Zjednoczone będą skutecznie pełniły swoją rolę przywódczą w świecie, a skutecznie, to znaczy potrafiąc uzyskiwać szersze porozumienie w ważnych dla świata sprawach. Z tego punktu widzenia wołałbym, żeby to był Kerry. Ale jeśli będzie Bush, to też nie będzie nieszczęścia, bo te 4 lata też go wiele nauczyły.
~MIchal.P: Czy zgadza się pan, panie Marszałku z wypowiedzią Rokity na temat "Szamba", jakie panuje w polskim Sejmie?

Marek_Borowski: Mówiłem już, że się nie zgadzam, zdecydowana większość posłów to ludzie, którzy poważnie traktują swój zawód i wyborcy nie muszą się ich wstydzić. Gębę przyprawia nam grupa kilkudziesięciu posłów, których należałoby trzymać daleko od polityki, a niektórych nawet w odosobnieniu. W sumie Rokita zgodził się z takim postawieniem sprawy, bo przecież sam zna tych posłów, natomiast różnego rodzaju afery, patologie w systemie sprawowania władzy usprawiedliwiają ostre określenia.
~pinior: Witam pana, panie Marszałku. Wielu polityków, którzy popełnili przestępstwa lub wykroczenia chowa się za immunitetem. Kiedy to się skończy? Kiedy będą karani? Jak media ujawnią ich występek? Dlaczego wiele tego typu spraw się tuszuje?

Marek_Borowski: W Sejmie skończyło się chowanie za immunitetem. Oskarżeni posłowie albo sami zrzekają się immunitetu, albo ten immunitet uchylamy w głosowaniu. W Senacie niestety jeszcze nie, ponieważ obowiązuje tam tajne głosowanie. Ostatnio SLD uchroniło w ten sposób swojego kolegę przed odpowiedzialnością. Senatorowie SDPL zgłosili propozycję zmiany regulaminu, tak aby wszystkie głosowania były jawne. Jest jeszcze jeden problem; to długo ciągnące się postępowania prokuratorskie, dlatego zażądaliśmy od ministra sprawiedliwości listy spraw, w które zamieszani są funkcjonariusze publiczni. Wczoraj opublikowano ją w Internecie. Będziemy drążyć dalej.

~Snurf: Ale jeszcze wczoraj była gorąca sprawa z baronami z Podkarpacia...przypominając słowa pana Rokity w programie, nie obawia się pan, że poparcie premiera da: "Rząd swoje, a SLD za plecami rządu swoje"? Czy nie uważa pan tego za wyraźny sygnał ?

Marek_Borowski: Istnieje takie ryzyko. Na szczęście rząd w swoim codziennym działaniu nie jest uzależniony ani od pana Martensa, ani od jego kolegów z rady wojewódzkiej SLD. Ponadto, jeszcze parę takich przypadków i ci działacze SLD, którzy myślą o zwiększeniu poparcia społecznego, będą mogli o tym zapomnieć. Rozumie to np. sekretarz generalny SLD Dyduch, który postępowanie Martensa i jego kolegów określił jako głupotę i warcholstwo.
~Jacek25: Jak pan ocenia pomysł Platformy Obywatelskiej na referendum w słynnej już akcji 4 X TAK?

Marek_Borowski: Referendum trzeba przeprowadzać w sprawach, w których obywatele dobrze się orientują i mogą dokonać świadomego wyboru. Jeśli np. chce się spytać o likwidację Senatu, to trzeba jednocześnie zaproponować nowe rozwiązania konstytucyjne i ustawowe, które zapewnią realizację tych funkcji, które pełnił Senat. W przeciwnym wypadku obywatele mogą podjąć decyzję o likwidacji Senatu, a później okaże się, że gdyby posiadali wcześniej odpowiednie informacje, to być może podjęliby inną decyzję. Podobnie z okręgami jednomandatowymi i immunitetem. Jedyny temat, który nie wymaga wielkich dodatkowych analiz to propozycja zmniejszenia liczby posłów o połowę. Tylko wtedy wyborcy jeszcze trudniej będzie znaleźć posła niż dzisiaj.
~Obywatel: Czy nie uważa pan, że pozycja Kościoła w Polsce jest nadmiernie uprzywilejowana, czy model francuski nie jest bardziej właściwy?

Marek_Borowski: Każdy kraj ma swoją historię. Jestem zwolennikiem państwa świeckiego i rozdziału Kościoła od państwa, ale muszę brać pod uwagę, że Kościół katolicki w Polsce ma pozycję szczególną. Nie wynika ona tylko z faktu, iż papież jest Polakiem. Polski Kościół był zawsze ostoją polskości w czasach braku niepodległości i nie kolaborował z okupantem, co zdarzało się prawie wszystkim kościołom katolickim w innych krajach. Dlatego trzeba z jednej strony dbać o świeckość państwa, z drugiej jednak strony nie zaskakiwać Kościoła różnymi niespodziewanymi decyzjami i konsultować z nim swoje zamiary, co nie znaczy ustępować.
Moderator: Dziękujemy za udział w czacie.

Marek_Borowski: Wpisanych jest jeszcze 860 internautów, ja jestem dość odporny facet i mógłbym tak do rana, ale żona czeka. A w sprawie żony muszę zachować najwyższą ostrożność. Pozdrawiam wszystkich i do następnego czata. Przy okazji proponuję pozaglądać na dwie strony; www.borowski.pl i www.sdpl.pl

Moderowała: Małgorzata Skrobecka

Źródło: Program Tomasza Lisa "Co z tą Polską?"

Powrót do "Wywiady" / Do góry