Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt




Wywiady / 06.05.02 / Powrót

Jaki jest polski Sejm? - Czat w "Polityce"

ELVIS_WW: Kto Pana zdaniem jest najlepszym mówcą w Sejmie?

Marek Borowski: Spróbuję wg klubów. Od lewej - UP: Małachowski i Lisak; SLD: Jaskiernia, Bogdan Lewandowski, Oleksy; PSL: Pęk; Samoobrona: Lepper; PO: Gilowska, Rokita; PiS: Kaczyńscy, Dorn; LPR: Macierewicz, Giertych.

~martin: Kto pana najbardziej rozśmiesza w Sejmie?

Marek Borowski: Są tacy, którzy rozśmieszają mnie nieporadnością albo dziwacznością swoich wypowiedzi i tych nazwisk nie wypada mi wymienić. Natomiast, jeśli chodzi o dowcipnych, to do czołówki zalicza się Ludwik Dorn, choć czasem jest too sophisticated.

~obywatel_RP: Najpiękniejsza posłanka, zdaniem Pana?

Marek Borowski: Co to dzisiaj się dzieje? Jakieś rankingi? Wymienię jedną, podpadnę innym. A w ogóle to nie ma brzydkich kobiet.

~Jacol_: Czy w Pańskiej opinii Roman Giertych słusznie zwyciężył w rankingu "Wprost" na najlepszego posła Sejmu RP ?

Marek Borowski: Wszystkie tego rodzaju rankingi są względne. Jeśli abstrahuje się od treści merytorycznych, a bierze pod uwagę aktywność, pracowitość, umiejętność formułowania wypowiedzi - to Giertych jest w czołówce. Jednak jeśli uwzględnić meritum, sytuacja wygląda inaczej.

~Jacol: Jak oceni Pan swoja prace przez 8 miesięcy na stanowisku Marszałka Sejmu?

Marek Borowski: Takiej oceny zdecydowanie powinni dokonać inni. Jednak w połowie roku spróbuję zaprezentować opinii publicznej wyniki i sposób pracy sejmu IV kadencji na podstawie wymiernych kryteriów.Wydaje mi się, że postęp jest wyraźny, ale daleki jestem od tego, aby tylko czy głównie sobie przypisywać zasługę.

~bambolino: Dlaczego uważa Pan że Giertych merytorycznie nie jest w czołówce? Poglądy jak każde inne.

Marek Borowski: Nie jest tak, że wszystkie poglądy mogą być słuszne. Na przykład argumenty Giertycha przeciwko wstąpieniu Polski do UE uważam za kiepskie merytorycznie, pozbawione myślenia alternatywnego (jeśli nie Unia - to co?) a niekiedy wręcz demagogiczne, czyli formułowane bez pogłębionej podstawy analitycznej.

~NIEsPOKOJNY: Co myśli Pan na temat Polskiej "kultury" politycznej?

Marek Borowski: Jeśli chodzi o język i słownictwo a także sposób zachowania się polityków w Sejmie, to nie odbiegamy od średniej europejskiej. Kultura polityczna jednakże to coś więcej, a mianowicie jest to umiejętność porozumiewania się w istotnych sprawach dla całego społeczeństwa ponad podziałami. Pod tym względem jesteśmy dopiero w gimnazjum

ELVIS_WW: Kiedy Marszałek może użyć Straży Marszałkowskiej i czy niektóre działania Samoobrony nie są wystarczającym powodem?

~dasd: Czy zostało coś zmienione w kierunku usprawnienia obrad (chodzi mi o ekscesy A. Leppera w Sejmie) ???

Marek Borowski: Wielokrotnie mówiłem i powtórzę to jeszcze raz: użycie Straży Marszałkowskiej wobec posłów to jak użycie broni jądrowej. Najpierw trzeba próbować negocjacji i próbować dochodzić do porozumienia, potem ewentualnie stosować broń konwencjonalną (kary regulaminowe i proponowane obecnie kary finansowe), a dopiero wtedy, gdy te działania nie dają rezultatów, a Sejm nie może wykonywać swojej funkcji (jego prace są trwale blokowane) można sięgnąć do środków tak daleko idących, jak użycie Straży Marszałkowskiej. Jeśli jednak do takiej sytuacji dojdzie, zapewniam, że nie zawaham się podjąć niezbędnych decyzji.

~Jacol: Czy nie sądzi Pan, że wszelkie kary dla posłów typu odebranie połowy uposażenia są ograniczeniem wolności wypowiedzi?

Marek Borowski: Kary finansowe mają być stosowane nie za wypowiedzi, tylko za uniemożliwiania pracy Sejmu i jego organów. Tego nie wolno robić nikomu, to jest uderzenie w samą podstawę demokracji, przed czym demokracja musi się skutecznie bronić.

~rupi: Ja jako szary obywatel RP jeśli coś przeskrobię to jestem ścigany przez wymiar sprawiedliwości aż zostanę pociągnięty do odpowiedzialności, natomiast Pan Lepper i część posłów Samoobrony tak naprawdę stoi ponad prawem: nikt jeszcze nie poszedł do więzienia za łamanie prawa. Więc poseł ma być strażnikiem praworządności czy przestępcą bezkarnym?!

Marek Borowski: Wszystkie sprawy sądowe, które rozpoczęły się przed wyborami, nadal się toczą i żaden immunitet posłów nie chroni. Poinformowałem wszystkie sądy, aby nie zawieszały żadnych postępowań tego rodzaju. Inną natomiast sprawą jest przewlekłość niektórych postępowań i stosowanie różnego rodzaju kruczków prawnych, aby jak najdłużej unikać odpowiedzialności. Czynią tak jednak nie tylko posłowie, ale i zwykli obywatele. Winna jest tu procedura i te przepisy należy zmienić. Stosowny projekt nowelizacji w tym zakresie jest już w Sejmie.

Bell_Valkirie: Wiadomym jest, iż po zakończeniu obecnej kadencji prezydent Kwaśniewski nie będzie mógł się dalej ubiegać o ten urząd. Chodzą pogłoski, że idealnym kandydatem na ten urząd z lewej strony sceny politycznej jest właśnie Pan. Czy jeśli SLD wyrazi oficjalnie taką chęć, to Pan zdecyduje się startować w kolejnych wyborach prezydenckich?

Marek Borowski: Niedawno odpowiadałem na to pytanie w artykule na temat mojej skromnej osoby opublikowanym w "Polityce". Powtórzę zatem: jeśli w ciągu swojej kadencji SLD nie utrzyma wysokiego poparcia społecznego, żaden kandydat SLD nie ma szans na prezydenta. Dlatego dzisiaj i jutro też każdy z nas, liderów SLD, powinien skupić się na właściwej realizacji programu wyborczego i budowaniu dobrej przyszłości dla Polski. Jeśli zaczniemy dyskutować o prezydenturze, wyborcy dojdą do wniosku, że jedyne co potrafimy to zajmować się sobą.

~wito_: Witam Pana Marszalka ! Czy nie ma Pan poczucia oderwania od polskiej rzeczywistości, wydaje mi się, że wy politycy w Warszawie nie macie pojęcia jak żyją ludzie w Polsce , jak się żyje za 550 zł miesięcznie albo jak to jest być bezrobotnym bez prawa do zasiłku ???

~bans: Mi studentowi obniżyliście zniżki na przejazdy, nie mam pracy, muszę płacić za studia, a posłowie i wszyscy marszałkowie mając takie dochody nic za przejazdy nie płacicie !!!!100% zniżki!!!! jesteście nadludźmi????????

Marek Borowski: Taki zarzut można postawić każdemu, kto ma pracę i zarabia względnie przyzwoicie. Logicznie rzecz biorąc przyjmując Pański sposób rozumowania - posłowie zawsze i wszędzie muszą być oderwani od rzeczywistości. Otóż tak nie jest, to zależy od posła, jego aktywności i obecności w okręgu wyborczym. Zapewniam Pana, że rozumiem sytuację ludzi, o których Pan pisze, choć do nich nie należę.

~jaco: Kiedy Sejm rozpocznie debatę nad zmianami w ustawie o banku centralnym?

~guu: Czy czwartkowa wypowiedź Pana Borowskiego dot. debaty nad ustawą o Narodowym Banku Polskim miała na celu osłabienie naszej waluty, czy też ma stać się "straszakiem" dla RPP?

~marcinp: Kiedy, Pana zdaniem odbędzie się debata sejmowa w sprawie zmiany ustawy o NBP i jakie są szanse na wprowadzenie takich zmian

Marek Borowski: Pierwsze czytanie projektu rządowego i poselskiego powinno odbyć się na posiedzeniu za dwa tygodnie. Możliwości wprowadzenia zmian proponowanych przez posłów nie nazwałbym "szansą", gdyż zmiany te uważam za naruszenie niezależności RPP i banku centralnego. Czy jednak zostaną uchwalone - nie umiem powiedzieć. W decydującym stopniu będzie to zależało od postawy SLD, który jak do tej pory zachowywał się wstrzemięźliwie. Moja wypowiedź nie miała niczego na celu. Była po prostu stwierdzeniem faktów.

Tytus: Panie Marku! Jestem wiernym sympatykiem SLD, a Pana w szczególności. Jednak pewne nowe pomysły Rządu dotyczące podatków wydają mi się nieco dziwne i nadmiernie skomplikowane. Proszę Pana jako ekonomistę o komentarz w tej sprawie. I drugie pytanie: Co Pan myśli o idei wprowadzenia równego opodatkowania wszystkich podmiotów gospodarczych bez względu na formę prawną? Pozdrawiam...

~Ryszard_Szczygielski: Jest Pan ekonomistą, czy nie uważa Pan, że w Polsce powinien zostać wprowadzony podatek linowy?

Marek Borowski: Tytus: Rozumiem, że chodzi o tabelę czteroprogową. Nie wydaje mi się to ani dziwne, ani skomplikowane. Obciążenie podatkowe osób o najniższych dochodach jest w Polsce stosunkowo wysokie w porównaniu z innymi krajami europejskimi. Co do jednolitego opodatkowania działalności gospodarczej (osób prawnych i fizycznych): gdyby się udało to zrobić, byłaby to fajna rzecz, ale nie jest to takie proste. Jeśli podatek liniowy będzie neutralny dla budżetu, to znaczy, że 90% mniej zarabiających podatników zapłaci większy podatek, a 10% sporo zarabiających zapłaci znacznie mniejszy podatek. To jest niesłuszne i politycznie nie do przeprowadzenia. Jeśli natomiast stawka podatku liniowego zostanie ustalona na niższym poziomie, tak aby nie dotknęła ona niżej zarabiających, to konsekwencje poniesie budżet, a na to nas nie stać. Proponuję wrócić do tej dyskusji za 3 lata.

~witold: Czy likwidacja Senatu będzie jedyną przedwyborczą obietnicą spełnioną przez Pana ugrupowanie?

~kazgier: Czy jest Pan za likwidacją Senatu?

Marek Borowski: Witold: Ładnie powiedziane. Kazgier: Gdyby zniesienie Senatu miało nastąpić dzisiaj, byłbym przeciw. Sejm nie pracuje jeszcze tak dobrze, aby móc się obejść bez kontroli ustaw ze strony Senatu. Jeśli jednak działania podejmowane obecnie w Sejmie w celu podniesienia jakości legislacji przyniosą rezultat, a prace nad zmianami w Konstytucji zakończą się sensownym wynikiem - to byłbym za. Także i w tym przypadku do tej sprawy można wrócić nie wcześniej niż za dwa lata.


~Co_pan_sądzi_o_Lepperze: co pan sądzi o spadku poparcia dla SLD w ostatnim czasie??

Marek Borowski: Był nieunikniony.

~iwo2: Proszę wymienić kilka ostatnich posunięć SLD, które świadczyłyby o tym, że jeszcze jesteście lewicą???

Biuroklonowski: Panie Marszałku, czy SLD jest jeszcze partią lewicową, proszę podać konkretne dwa, trzy przykłady, jeżeli odpowiedź będzie na tak.

Marek Borowski: Są takie sytuacje, w których przede wszystkim trzeba ratować państwo, gdyż jeśli się tego nie zrobi, nie będzie wdrożony żaden sensowny program - ani lewicowy, ani jakikolwiek inny. W 2001 i 2002 roku na tym przede wszystkim musieliśmy się skupić. Oznaczało to niestety cięcia budżetowe, których nie da się ograniczyć wyłącznie do wąskiej grupy najlepiej zarabiających. Mimo to uważam, że decyzje rządu Millera, nawet przy tych ograniczeniach, uwzględniały lewicowy system wartości. W systemie podatkowym wprowadziliśmy zmiany dotykające w największym stopniu osoby o wysokich dochodach, w budżecie państwa po raz pierwszy od 3 lat środki na pomoc społeczną są w tym roku realnie wyższe niż w roku poprzednim, zarezerwowaliśmy środki na dożywianie dzieci w szkołach oraz na bezpłatną tzw. wyprawkę szkolną dla dzieci z biednych rodzin.

~dorjab11: Proszę powiedzieć, dlaczego tak szybko zajęto się ustawą o radiofonii i telewizji , podczas kiedy skromnie pragnę zauważyć, że są pilniejsze sprawy, jak np. przestępczość zorganizowana, kodeks pracy i inne.

~maziizam: Co Pan sądzi o pomyśle Rządu (Millera) o ograniczeniach dla mediów prywatnych czy to nie jest zamach stanu na ustrój demokracji?

Marek Borowski: dorjab: Ten Sejm w ogóle pracuje szybko i dość sprawnie. Żadna ustawa rządowa nie czeka bez potrzeby. Zajmujemy się także kodeksem pracy i innymi ustawami. Zamachu stanu żadnego nie dostrzegam. Dostrzegam natomiast upodobanie do używania wielkich słów. Pytanie jest proste: czy wzorem innych krajów europejskich w Polsce powinny istnieć jakieś przepisy przeciwdziałające nadmiernej koncentracji mediów w jednym ręku, czy też ma być jak do tej pory, czyli tak, że 70% prasy lokalnej należy do dwóch prasowych koncernów zagranicznych? Uzgodniłem z przewodniczącym Komisji Kultury, że zapewni w pracach Komisji nad tą ustawą obecność ekspertów i przedstawicieli zainteresowanych organizacji. Wszystkie argumenty powinny być starannie rozważone.

marjos: Czy Pana zdaniem cała kampania propagująca nasze wejście do UE nie startuje odrobinę za późno. Czy nie boi się Pan o wynik referendum?

~JanuszM: Kiedy minister do spraw informacji zacznie wykonywać własne
obowiązki , bo na razie jego marazm pomaga przeciwnikom UE np. LRP?

Marek Borowski: Kampania wreszcie wystartuje za kilka dni. Czy będzie dobrze pomyślana - zobaczymy. O wynik referendum się nie boję, ponieważ mam zaufanie do zdrowego rozsądku moich rodaków. Powinniśmy jednak usilnie pracować nad tym, aby jak największa liczba Polaków wzięła udział w referendum. Dlatego nie można spoczywać na laurach.

~konus1: Dlaczego posłowie nie umieją posługiwać się mailami?????

Marek Borowski: Bo to inne pokolenie. Próbuję jednak coś robić w tej dziedzinie. Niedługo przejdziemy w Sejmie na elektroniczny kontakt z posłami (mniej zadrukowanego papieru, więcej zadrukowanego ekranu), co mam nadzieję - ożywi zainteresowanie posłów wirtualną rzeczywistością. O jednym mogę zapewnić: znam ich i wiem, że to zdolne bestie i jeśli tylko zobaczą w tym pożytek dla swojej pracy, szybko się nauczą. Internauci! Piszcie do nich listy (na razie niemailowe) i pytajcie - kiedy uruchomią swoją skrzynkę. Pozdrawiam wszystkich. Do zobaczenia na ekranie w możliwie najbliższej przyszłości.

Moderator: Szanowni Państwo! Miejmy nadzieję, że wszyscy posłowie opanują trudną sztukę obsługi poczty elektronicznej ;-) Było to ostatnie pytanie do dzisiejszego gościa - Pana Marszałka Marka Borowskiego. Dziękuję Mu za spotkanie, dziękuję wszystkim uczestnikom za nadesłane pytania!

Źródło: www.polityka.onet.pl

Powrót do "Wywiady" / Do góry