Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt
Publikacje / 06.12.06 / Powrót

Parada hipokrytów
Dział: O polityce i politykach

Do najbardziej odstręczających zwykłych ludzi cech polskiej polityki należą hipokryzja i brak odwagi. Niestety, niemal codziennie je obserwujemy. Ostatnio barwne parady hipokrytów odbywają się przy okazji publicznego roztrząsania pytania, kto z kim zawiąże koalicję w sejmikach wojewódzkich, w Warszawie, w innych dużych miastach, a kiedyś może też w parlamencie. PiS boi się, że Platforma Obywatelska skłoni się w kierunku Lewicy i Demokratów. Dla partii braci Kaczyńskich oznaczałoby to, że razem z sojusznikami – Samoobroną i LPR – znajdzie się w izolacji i zostanie odsunięta od władzy, najpierw w samorządach, a potem w przyszłym parlamencie. Tym samym różni nieudacznicy, którzy z namaszczenia PiS zajmują wysokie stanowiska, musieliby się z nimi rozstać – nie dlatego, że są z PiS, ale za brak kompetencji - co byłoby dla nich przykre. Pracę by oczywiście znaleźli, ale już nie tak komfortową. PiS robi więc wszystko, by obrzydzić Lewicę i Demokratów. Taki byt właściwie dla PiS nie istnieje, podobnie jak Socjaldemokracja Polska, którą politycy PiS uparcie nazywają SLD. Jest więc tylko SLD, któremu wypomina się kolesiostwo i inne brzydkie sprawy z przeszłości, mimo iż z większości z nich partia ta dawno się rozliczyła.
Proces obrzydzania lewicy przybiera czasem dość groteskowe formy. Ludwik Dorn próbując udowodnić w programie „Co z tą Polską?” Tomasza Lisa, że koalicja z LiD porządnym partiom nie uchodzi, szukał nazwiska czynnego w LiD skompromitowanego polityka. Szukał, szukał i wreszcie znalazł...Andrzeja Golimonta. Sądzę, że poza Warszawą jego nazwisko nic nikomu nie mówi, natomiast w Warszawie znany jest jako aktywny radny zajmujący się pomocą społeczną. Politycy PiS zarzucają mu, że był kiedyś dziennikarzem w tygodniku „Nie”. Jeśli do tego, zdaniem naszych przeciwników politycznych, sprowadzają się grzechy lewicy, to nie jest źle.
Przyjrzyjmy się więc drugiej stronie. Widzimy tam Romana Giertycha, twórcę i honorowego przewodniczącego Młodzieży Wszechpolskiej - organizacji mającej związki z ideologią faszystowską. Politykom PiS to jednak nie przeszkadza. Widzimy Andrzeja Leppera, który w szeregach swojej partii ma nie tylko byłych działaczy PZPR – sam też był jej członkiem, ale także wiele osób karanych sądownie. Całe jego ugrupowanie charakteryzuje się zresztą predylekcją do łamania prawa. Widzimy nepotyzm, kolesiostwo, klany rodzinne startujące w wyborach samorządowych (notabene dotyczy to również rodziny Kazimierza Marcinkiewicza). Widzimy Jana Bestrego i jego grupę utworzoną z byłych posłów Samoobrony i LPR tylko po to, by dać PiS niezbędną większość wtedy, gdy koalicja była zagrożona. Tam towarzystwo spod ciemnej gwiazdy, a tu Andrzej Golimont. Nieważne, że dobry radny, ważne, że pisał dla „Nie”. Nie wiem, czy śmiać się, czy płakać?
Dziwi, że PO, choć podkreśla związki PiS ze wspomnianymi ludźmi, stawia znak równości między nimi, a politykami LiD. Tłumaczy się, że może tu i ówdzie żyć z LiD w konkubinacie, bo PiS jest w małżeństwie z Lepperem i Giertychem. Nie zgadzam się na taką interpretację moralności w polityce. Jeśli jakieś związki są niedopuszczalne, to nie wolno ich zawierać. PO powinna się zachowywać uczciwie w tej sprawie. Powiedzieć, że ma z LiD różne poglądy na wiele spraw, ale dziś chodzi o koalicje w samorządach, a nie w parlamencie, a w samorządach np. podatek liniowy jest nieważny. Nie ma dziś podstaw do twierdzenia, że LiD jako federacja ugrupowań politycznych jest niewiarygodny, podejrzany moralnie. Odwaga w polityce polega na tym, by mówić prawdę. Nie nazwę PO partią skompromitowaną tylko dlatego, że Jan Rokita poparł w Krakowie kandydata PiS na prezydenta, choć uważał, że się na tę funkcję zupełnie nie nadaje. Wzywał też do sabotowania wybranego w demokratycznych wyborach prezydenta miasta, a wszystko dlatego, że kilka lat temu przegrał sromotnie – nie tylko z nim zresztą – wybory. Mam odwagę powiedzieć, że mimo tego przypadku i innych, o których czasem donoszą media, PO jest generalnie partią demokratyczną, przestrzegającą zasad etyki i kultury politycznej i dlatego Lewica i Demokraci mogą z nią współpracować na szczeblu samorządowym – o ile porozumieją się w sprawach programowych.

Źródło: Galicyjski Tygodnik Informacyjny TEMI

Powrót do "Publikacje" / Do góry