Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt
Wywiady / 22.06.05 / Powrót

Czat na Wirtualnej Polsce

Moderator: Witamy Marszałka Marka Borowskiego. Zapraszamy do rozmowy.

radur: Jak zmienią się relacje na linii SDPL-SLD po wyborze Wojciecha Olejniczka na przewodniczącego SLD??

Borowski_Marek: Niestety zmiany nastąpiły bardzo późno, skompromitowani działacze, którzy powinni dawno odejść bronili swoich pozycji przez ponad rok po powstaniu SDPL, wybór Olejniczaka był nie tyle przemyślany, ile stanowił rozpaczliwą próbę zmiany oblicza SLD. To oczywiście dobrze, ale jak do tej pory trudno ocenić, czy SLD gotowe jest na radykalne zmiany, i z jakim właściwie programem wystąpi. Odpowiedziałem na pytanie, ale nie zamierzam już zajmować się zmianami w SLD, bo dzisiaj większość wyborców lewicy, i częściowo także umiarkowanych opowiada się za SDPL i na nich musimy się skupić.


~aro_glogow: PANIE BOROWSKI, CZY PO ODTAJNIENIU TECZKI PREMIERA BELKI, CZY PREMIER POWINIEN PODAĆ SIĘ DO DYMISJI?

Borowski_Marek: Uważam, że premier Belka powinien przede wszystkim zażądać natychmiastowej autolustracji w wykonaniu Sądu Lustracyjnego. Sprawą jego zeznania przed Komisją Śledczą zajmuje się natomiast Prokuratura i też powinna możliwie szybko się wypowiedzieć, sprawy nie są przecież aż tak skomplikowane, najmniej wiarygodnymi sędziami są natomiast politycy.


~CzArO_SDPL: Witam. Jestem członkiem SDPL z Elbląga. Wczoraj na zebraniu zarządu dowiedziałem się, że 11 spadochroniarzy z UP ma mieć 1. miejsca na liście wyborczej. Jeśli w Elblągu na 1. miejscu ma być pan Muller a nie pan Ząbek to będzie to oznaczać koniec SDPL w Elblągu. Co Pan na to?

Borowski_Marek: Proponuję zająć się pracą wśród wyborców, a nie grami partyjnymi. Mam nadzieję, że zarówno pytający, jak i jego koleżanki i koledzy zaniepokojeni listami przyszli do SDPL nie po to, aby koniecznie zająć pierwsze miejsce na liście, ale po to, aby odbudować wiarygodną partię polskiej lewicy. A poza tym, szefostwu partii proponuję okazać trochę zaufania, jedyne co nam przyświeca, to jak najlepszy wynik wyborczy i tym się będziemy kierowali, a nie układami i towarzyskimi koteriami. I jeszcze raz proszę, zdobywajcie poparcie wyborców.


paulusjan: Czy opowiada się Pan za rozdziałem Kościoła od państwa i pozbawieniem go przywilejów? Czy jest Pan za likwidacją Funduszu Kościelnego?

paulusjan: Jaki jest Pana stosunek do równouprawnienia związków homoseksualnych? Czy popiera Pan ustawę prof. Szyszkowskiej o rejestrowanym partnerstwie jednopłciowym?

paulusjan: Jak Pan ocenia kandydaturę prof. Marii Szyszkowskiej na urząd Prezydenta RP? Czy obawia się Pan utraty potencjalnych głosów na rzecz senator Szyszkowskiej?

Borowski_Marek: Punkt pierwszy: Konstytucja mówi o neutralności światopoglądowej państwa, jestem za ścisłym przestrzeganiem tej zasady. Kościół nie powinien mieć żadnych przywilejów, powinien być traktowany tak, jak wszystkie Kościoły. Pamiętajmy jednak, że w Polsce obowiązuje Konkordat, przeciwko któremu głosowałem, ale który jest prawem.
Fundusz Kościelny to sprawa skomplikowana; w tej części, w której finansowana jest odnowa zabytków sakralnych nie zgłaszam sprzeciwu, natomiast moje wątpliwości budzi finansowanie emerytur, choć z drugiej strony inne Kościoły też z tego korzystają, często nie mając własnych środków. Jestem natomiast za tym, aby zlikwidować szczególne ulgi podatkowe, z których korzystają darczyńcy na fundacje kościelne.
Ustawa Szyszkowskiej? Jestem za.
W Polsce jest demokracja i wolność. Każdy może kandydować, kto spełnia określone warunki, a jeżeli ktoś kandyduje i się obawia, to niech nie kandyduje.


~Muza: Czy uważa Pan, że odtajnienie teczek jest naprawdę potrzebne? Mnie osobiście przypomina to nagonkę na działaczy AK po drugiej wojnie światowej. Dlaczego nie ściga się oprawców tylko tych, którzy mają teczki, w których wiele informacji może być nieprawdziwych...

~kasienka: A czy uważa Pan, że wszystkie teczki osób publicznych powinny być odtajnione?

Borowski_Marek: Dzisiaj już mleko się rozlało, do teczek ma dostęp wiele osób, przecieki są na porządku dziennym. Trzeba będzie odtajnić teczki agentów, a osób pokrzywdzonych na ich wniosek i bez szczegółów o charakterze osobistym. Osoby publiczne muszą być przejrzyste, inaczej utoniemy w morzu insynuacji, podejrzeń i niekoniecznie prawdziwych informacji.


~siekierator: Czy zrezygnuje Pan z kandydowania, jeżeli Cimoszewicz wystartuje i będzie miał większe poparcie w sondażach? Czy udzieli mu Pan w takim przypadku poparcia?

radur: Czy jeśli Włodzimierz Cimoszewicz zdecyduje się w ostatnim momencie kandydować na urząd prezydenta RP, to czy Pan zrezygnuje z wyścigu o fotel, zwiększając szanse lewicy w wyborach??

Borowski_Marek: W żadnym przypadku nie zamierzam się wycofywać. Jeśli chce się wygrać, trzeba wierzyć w sukces i ciężko pracować, a nie zastanawiać się nad wycofaniem. Włodzimierz Cimoszewicz, jeśli ma zamiar się zgłosić, musi wziąć pod uwagę moje stanowisko. Myślę, że jest to uczciwe postawienie sprawy. Ostatnie sondaże pokazują, że pełne poparcie lewicy dla mojej kandydatury dałoby szansę na wejście do II tury i zwycięstwo w wyborach.


katzyd: Jaka ma być polska rzeczywistość według Marka Borowskiego, co Pana najbardziej drażni w tej Polsce, w której obecnie żyjemy?

Borowski_Marek: Po pierwsze, musimy wydobyć Polskę z korupcji, nepotyzmu, różnych klik i partyjnego zawłaszczania państwa. Po drugie, Polska musi stać się jednym z motorów integracji europejskiej, a nie wiecznie kontestującym wszystko zbiorowiskiem polityków. Po trzecie, konieczne jest nowoczesny, kilkunastoletni program reformy edukacji, co do programu, sposobów nauczania, internetyzacji oraz zapewnienia dostępności do nauki wszystkim chętnym. I wreszcie, muszą być chronione prawa kobiet, prawa pracownicze, prawa mniejszości i w ogóle prawa obywatelskie. To, co powiedziałem, to są jednocześnie zjawiska, które w obecnym wydaniu mnie drażnią, nie wolno także dopuścić do tego, do czego dąży prawica, która proponuje np. ustawę dekomunizacyjną, albo wielką komisję śledczą, zwaną dla niepoznaki Komisją Prawdy i Sprawiedliwo‚ci.


~You_now_what_im_saying: Czy Pan myśli, że może odbudować Polskę, aby była tym samym państwem solidarności co 15 lat temu ?

Borowski_Marek: Na pewno sam niczego nie zrobię. Ale jeśli uzyskam dostateczne poparcie społeczne, jak również odpowiednie poparcie otrzymają ugrupowania polityczne, które wyznają tę samą filozofię, to stopniowo przywrócimy blask takim pojęciom, jak solidarność i sprawiedliwość społeczna, bez których nie może być społeczeństwa obywatelskiego.


~mmmmmm_24: Jak ocenia Pan ludzi, którzy uważają, że w czasie 40 lat socjalizmu było wszystko złe, czy Ci sami ludzie nie powinni się zrzec swoich tytułów naukowych, bo przecież wykształcili się w "złym socjalizmie"?

Borowski_Marek: Ludzie mądrzy wiedzą, że nic nie jest tylko złe, albo tylko dobre. Nawet poseł Giertych ma jakieś zalety, choć jeszcze być może nie możemy ich zauważyć. Ale na pewno ma.


~ryan: Co skłoniło SdPl do zawarcia porozumienia z Zielonymi 2004 i jakie są oczekiwania ?

Borowski_Marek: Mają podobny program społeczno-polityczny, a poza tym, to fajni ludzie, społecznicy mający pasję. Mam nadzieję, że dzięki temu porozumieniu wspólnie pozyskamy nowych zwolenników.


~_Albion: Jest Pan Marszałek zwolennikiem czwartej Rzeczpospolitej?

Borowski_Marek: A co to miałoby być? Jeśli to, co proponują bracia Kaczyńscy, czyli rządy autorytarne, ograniczające demokrację i prawa obywatelskie (patrz: Parada Równości), to chyba jasne, że nikt rozsądny nie powinien za tym optować. Obecne instytucje trzeba naprawić i wyczyścić, to prawda, ale nie należy ich burzyć.


~SAMOTNY_Bydgoszcz36: Nie jestem Pana zwolennikiem, ale podziwiam Pana kulturę osobistą i polityczną. Jeżeli Pan wygra wybory, to jak Pan widzi współpracę z opozycyjnymi dla Pana partiami? Nie jestem członkiem żadnej partii, ale zależy mi na porządku i ładzie w państwie.

Borowski_Marek: Dziękuję za komplement, ale właśnie sam pan odpowiedział na to pytanie. Od lat udaje mi się porozumiewać z kolegami z innych opcji politycznych i być może te cechy, które pan wymienił, są tu pomocne. Trzeba mieć swoje poglądy, a jednocześnie być gotowym do kompromisów, bo Polska nie może być pęknięta na pół.


tuathal: Czy po objęciu urzędu prezydenta RP wprowadzi Pan armię zawodową w Polsce?

Borowski_Marek: Obecny program reformy armii właśnie w tym kierunku zmierza i ja również ten kierunek popieram. Jest on kosztowny, więc tempo reform zależy od możliwości budżetowych.


~marcin^87szcz-n: Jak bardzo wg Pana państwo powinno ingerować w gospodarkę państwa??

Borowski_Marek: Trudno odpowiedzieć na pytanie jak bardzo, można powiedzieć ogólnie, że nie bardzo. Powinno ingerować tam, gdzie chodzi o strategiczne interesy państwa i obywateli. Ponadto, powinno inteligentnie wspierać przedsiębiorczość i konkurencję przeciwstawiając się monopolom, a także wyzyskowi pracowników.


obywatel: Czy Pan jako kandydat na Prezydenta, współzałożyciel SDPL popierać będzie reformy pro socjalne, które oprócz ogromnych obciążeń fiskalnych będą również przyczyną zaniku chęci do podjęcia jakichś działań przez Polaków, by poprawić swój byt?

~marcin^87szcz-n: Skąd brać pieniądze na pomoc socjalną dla najuboższych??

Borowski_Marek: Reformy socjalne musza polegać na lepszym adresowaniu pomocy socjalnej, a nie na ciągłym zwiększaniu wydatków. Na pewno nie powinniśmy dopuścić do tego, iż jest w Polsce ok. miliona osób autentycznie cierpiących głód oraz kilkaset tysięcy młodych ludzi, których nie stać na naukę, którą sobie wymarzyli. Środki na oba te cele trzeba wygospodarować przez oszczędności w wydatkach na szeroko rozumianą administrację publiczną. Policzyliśmy to i jest to możliwe.


~Brian20years: Jak Pan uważa, czy Sejm Rzeczypospolitej Polskiej po tylu latach nieudolnych rządów i korupcji na szczeblach władzy ma szanse odzyskać zaufanie społeczne? Jeśli tak, to co należałoby zrobić? Czy to jest w ogóle możliwe przy takiej niechęci i apatii znacznej części społeczeństwa?

Borowski_Marek: Nie należy się zniechęcać. Sejm w Polsce być musi, bo to podstawa demokracji, więc jeżeli jest tak źle - a jest - to może być tylko lepiej. Oczywiście samo się nie stanie, wydaje się, że wyłoniła się grupa polityków z różnych partii, którzy rozumieją, że przestrzeganie standardów etycznych przez polityków jest warunkiem ich przeżycia na scenie politycznej.


~szukam_chlopaka_z_motorem: Czy nie sądzi Pan, że możliwości budżetowe byłyby większe, gdyby posłowie otrzymywaliby mniejsze pensje?

Borowski_Marek: Na pewno, gdzieś w granicach 0,001 promila. Oszczędności trzeba szukać tam, gdzie one naprawdę są, a od posłów wymagać, aby za te pieniądze pracowali lepiej i zachowywali się przyzwoicie.


~SZUKAM_SOCZYSTEJ...: Co sądzi Pan o tym, że państwo kształci i szkoli specjalistów w różnych dziedzinach, a potem oni opuszczają nasz kraj i uciekają na Zachód z powodu wyższych zarobków?

Borowski_Marek: Właśnie dlatego trzeba rozkręcić gospodarkę, a nie bez przerwy zajmować się rozliczeniami, teczkami i historią. Trzeba tworzyć klimat dla inwestycji, likwidować bariery dla przedsiębiorczości i wykorzystywać wszystko to, co oferuje Unia Europejska, aby miejsca pracy powstawały w Polsce. Uważam, że wszystko to jest całkowicie realne pod warunkiem, że wybory wygrają ludzie, którzy to rozumieją. Adresy tych ludzi przekazuję na życzenie prywatne.


~bardzo_interesujaca_sie_1: Czy Pan jako kandydat na Prezydenta zamierza kontynuować prace nad Kartą Kultury? Jak Pan z pewnością wie prezydent Kwaśniewski nie dopełnił tej obietnicy.

Borowski_Marek: Kultura to istota tożsamości narodowej. Osobiście większą część niewielkich zasobów mojego wolnego czasu poświęcam na tzw. konsumpcję kultury. Jestem za stworzeniem jak najsensowniejszych zasad i jak najlepszych warunków dla rozwoju kultury narodowej, czyli polskiej, ale także mniejszości narodowych, które Polskę zamieszkują.


~Marcin-32--: A co z kulturą - podam przykład z mojego podwórka - VAT na książki jest wprawdzie wciąż zerowy, ale na nuty już 7% - dla muzyków, którzy w Polsce średnio zarabiają ok. 1000zł (pensja muzyka w filharmonii) jest to duże obciążenie.

Borowski_Marek: Wolałbym nie pomagać muzykom przez VAT, tylko przez większe nakłady na kulturę i żeby dobry muzyk sporo zarabiał, bo talenty nie rodzą się na kamieniu.


stjohnsnf: Czy jest Pan za obniżeniem podatków?

Borowski_Marek: Odpowiadam krótko: każdy chce płacić mniejsze podatki, ale trzeba mieć na niezbędne wydatki. Jestem więc za, ale budżet musi być bardziej zrównoważony.


~PrzeintelktualizowanyNieprzys...: Czy będzie Pan aktywnie dążył do poprawy stosunków gospodarczych z Rosją? Czy będzie potrafił Pan oddzielić rusofobiczne animozje, drążące polską klasę polityczną od przynoszących Polsce korzyści interesów?

Borowski_Marek: Dokładnie tak, moja dewiza w stosunkach z Rosją, to prawda i partnerstwo. Ani jeden obszar, ani drugi nie może mieć priorytetu. Nie można ponadto reagować na każdą zaczepkę historyczną, jakiej dopuszczają się różni rosyjscy politycy czy urzędnicy MSZ.


~Pavel: Jakie są Pana poglądy w kwestii kierunków rozwoju polskiej polityki zagranicznej. Czy uważa Pan, że dotychczasowa pro amerykańska polityka jest słuszna?

Borowski_Marek: W swoim wystąpieniu dotyczącym polityki zagranicznej powiedziałem, że polski orzeł musi mieć dwa równie silne i tej samej długości skrzydła: Unię Europejską i Stany Zjednoczone. Nie konsultowany z innymi krajami Unii tzw. List Ośmiu w sprawie Iraku był przykładem nadmiernego wychylenia w kierunku USA. Polska powinna dbać o to, aby stosunki transatlantyckie miały się dobrze, bo w przeciwnym przypadku będziemy cierpieli na rozdwojenie jaźni.


~StaryKomuch: Czy uważa Pan, że decyzja o podziale Lewicy była słuszna? Czy teraz nie czuje się Pan trochę odpowiedzialny za słabe notowania Lewicy i prawdopodobne objęcie władzy przez prawicowców?

Borowski_Marek: To jakieś pomieszanie pojęć. Przecież SLD w momencie podziału miało 7% poparcia. Dzięki powstaniu SDPL udało się uratować przed rozpierzchnięciem się kolejnych kilka procent wyborców, dziś notowania sięgają już nawet 10%. To po pierwsze. A po drugie, dzięki powstaniu SDPL w SLD w końcu, choć stanowczo za późno, zaszły zmiany, mam nadzieję, że pójdą w dobrym kierunku. Za rozbicie lewicy odpowiadają ci, którzy doprowadzili do jej klęski i ci, którzy przez ponad rok nie dopuszczali do żadnych zmian.


~Rafał_wawa: Czy nie sądzi Pan, że lewica w Polsce musi zmienić swój dotychczasowy socjalistyczny charakter i zorientować się w kierunku tzw. „Nowej Socjaldemokracji” reprezentowanej przez brytyjską Labour Party czy niemiecką SPD. Chodzi głównie o to, czy polskie partie lewicowe nie powinny iść w kierunku tzw. nowej socjaldemokracji?

Borowski_Marek: Trzeba niewątpliwie więcej nowoczesności w działaniu i zrozumienia, że globalna gospodarka światowa jest czymś innym niż gospodarki kilkanaście lat temu. Ogromnego znaczenia nabiera edukacja. SDPL jest właśnie tą partią, która stara się wyciągnąć wnioski ze zmian, jakie zaszły w Polsce i w świecie. Nasz program zawiera m.in. propozycję daleko idącej reformy systemu edukacyjnego w Polsce.


Moderator: Dziękujemy za udział w czacie.

Borowski_Marek: Serdecznie dziękuję wszystkim internautom za kolejne, mam nadzieję, że nie ostatnie spotkanie.


Moderowała: Małgorzata Skrobecka

Źródło: Wirtualna Polska

Powrót do "Wywiady" / Do góry