Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt



Wywiady / 03.02.06 / Powrót

Czat w Wirtualnej Polsce

Moderator: Zapraszamy do rozmowy z Marszałkiem Markiem Borowskim.

joktaba3: Czy to co się dzieje, jest klerykalizacją naszego kraju?

M_Borowski: Dzień dobry, witam wszystkich. To są elementy klerykalizacji, wprowadzane dość chaotycznie i co ciekawe nie zawsze ku radości Episkopatu.
Muza: Nie zajmuje się Pan wróżbiarstwem, ale jak Pan jako mądry polityk wróży nowo utworzonej koalicji parlamentarnej?

M_Borowski: Przez najbliższy rok PiS zrobi wszystko, aby przetrwała. Do pełni władzy brakuje mu jeszcze wymiany części sędziów Trybunału Konstytucyjnego, co nastąpi w końcu roku. Dlatego będzie teraz rozdawał stanowiska w administracji publicznej Samoobronie i LPR, aby utrzymać ich przy sobie.
~Espectro: Witam. Czy nie uważa Pan, że po ostatnich wyczynach skrajnej prawicy, nowych "trzech tenorów" polskiej sceny politycznej, zupełnie nowe ugrupowanie centrolewicowe powinno powstać za wszelką cenę? Mam na myśli SDPL+PD (+ewentualnie SLD)

M_Borowski: Jeszcze nie powstała ta nowa grupa trzymająca władzę, a już około dwa miesiące temu SDPL sformułowała koncepcję szerokiego frontu demokratycznego. Dzisiaj tym bardziej widać, jak bardzo jest on potrzebny.
~Kosmit: czy to prawda, że w kuluarach partii politycznych istnieje zakaz rozmowy o poczynaniach ojca Rydzyka?

M_Borowski: Nie bywam w kuluarach. Rozumiem, że chodzi o partie wchodzące w skład nowego tercetu egzotycznego. W SDPL mówimy o wszystkim bez żółci i nienawiści, ale twardo i zdecydowanie wtedy, gdy rujnuje się podstawy państwa demokratycznego.
Gosia_23: Witam! Mam wrażenie że bracia Kaczyńscy chcą się bardzo połączyć z Kościołem a na dodatek stworzyć Państwo Policyjne. Mylę się?

M_Borowski: Podejrzewam, że nie jest Pani odległa od prawdy, chociaż Kościół traktują instrumentalnie. Część Kościoła to widzi i protestuje, pozostali są gotowi na taką współpracę tronu z ołtarzem. A co do charakteru policyjnego, to Kaczyńscy chcą mieć sto procent władzy we wszelkich możliwych dziedzinach, także tych, które powinny władzę kontrolować.
~Karusek: Czy popiera Pan słowa abp Gocłowskiego, że ministrowie nie powinni chodzić do Radia Maryja ?

M_Borowski: To jest źle skierowane zalecenie. Politycy powinni chodzić do różnych stacji, omijając jedynie te, które propagują treści nietolerancji, ksenofobii czy antysemityzmu, rozsiewają insynuacje i obrażają ludzi. Natomiast Kościół powinien wreszcie zrobić porządek we własnych szeregach i sprawić, aby Radio Maryja przestało robić politykę, albo stało się zwykłym komercyjnym radiem. Ale na to, jak się wydaje, nie mają siły.
adrian.szyszkowski: Co Pan powie o obecnej V kadencji Sejmu RP, i jak pan myśli, czy długo ta kadencja jeszcze potrwa?

~Karusek: Jak Pan myśli ile będzie trwał pakt stabilizacyjny ?

~ziomek_1: Chciałbym się dowiedzieć od Pana czy nowa powstająca koalicja PiS, Samoobrony i LPR będzie trwała? Czy Lepper i Giertych wytrzymają w niej? Jak Pan myśli ?

M_Borowski: Powtórzę pierwszą odpowiedź. Lepper i Giertych za chwilę, kiedy minie straszak wyborczy, zaczną rozrabiać, ale będą uciszani stanowiskami w administracji dla swoich niekompetentnych kolesiów. Właśnie po to w pakcie znalazła się nowelizacja ustawy o Służbie Cywilnej, która likwiduje jawne konkursy i pozwoli zatrudniać swojaków. Tę ustawę na wniosek SDPL Sejm przyjął we wrześniu zeszłego roku. PiS też za nią głosował, bo nie mógł inaczej. Ale dzisiaj rządzi, więc razem ze swoimi wasalami pozmienia to, co dla niego jest niewygodne. To się nazywa naprawa państwa.
przystojniak;): Witam Panie Marku!!! Jeszcze chwila a tylko Internet pozostanie ostatnim wolnym środkiem przekazu. Czy lewica ma pomysł jak zastępować KACZYZACJĘ państwa? Dlaczego lewica jest tak niewidoczna w parlamencie? Czy są już pomysły na ofensywę w wyborach samorządowych?

M_Borowski: Zastopować może tylko opinia publiczna, która na razie jest usypiana łagodną jezuicką twarzą premiera Marcinkiewicza. Potrzebne są wspólne działania, które SDPL będzie inicjować i na pewno zdecydowana postawa SLD w Sejmie, bo to dzisiaj jedyne ugrupowanie lewicowe tam obecne.
~SDPL_Ochota: Wyjątkowo duże poparcie ma pan wśród młodzieży dobrze wykształconej. Czy wykorzysta pan to i będzie kandydował na stanowisko prezydenta Warszawy? w panu jedyna nadzieja na poprawę sytuacji w stolicy

~sławomir: serdecznie pozdrawiam Pana Marka z Wągrowca

M_Borowski: I ja pozdrawiam Sławomira z Wągrowca, miasta, którego jestem honorowym obywatelem.
Proponuję, aby młodzież, zwłaszcza ta dobrze wykształcona, ale nie tylko, utworzyła komitet poparcia mojej kandydatury. Jeśli takich inicjatyw będzie więcej, a i partie polityczne z centrum i lewicy dojdą do wniosku, że warto mieć wspólnego kandydata - to czemu nie?
krzysiek9792: Witam, Panie Marku. Oglądałem wczoraj Forum. Jestem wdzięczny za nadgryzienie tematu obsadzania stanowisk strategicznych przez Kaczorów osobami karanymi

pytania: Co pan myśli o naszym prezydencie i jego lidze???

M_Borowski: Niezręcznie jest wypowiadać się na temat głowy państwa byłemu Marszałkowi Sejmu, zwłaszcza, że ostatnio prokuratura kierowana żelazną ręką ministra Ziobro wytoczyła sprawę drobnemu pijaczkowi za nazwanie Straży Miejskiej kmiotami Kaczyńskiego. A mówiąc serio, na razie Prezydent nie tylko mi nie zaimponował, ale wziął udział w nieprzyzwoitym i antykonstytucyjnym spisku.
~Guevara: Pojawiło się tu przed chwilą zdanie, że ma pan panie Marku dosyć wysokie notowania wśród młodzieży, i to jest rzeczywiście prawda, ale chciałem dowiedzieć się jak wyglądają sprawy formowania tzw. młodej Nowej Lewicy?

M_Borowski: To nie są babki z piasku, które można uformować. Przy SDPL działa SMS (ładna nazwa, nie?) czyli Stowarzyszenie Młoda Socjaldemokracja. Mogę tylko zachęcić do wstępowania i włączenia się w życie publiczne, bo ono dziś bardzo potrzebuje ludzi młodych i odważnych. Ja w każdym razie robię co mogę, więcej jak połowa Zarządu Krajowego SDPL to ludzie w wieku trzydziestu lat i poniżej, a średnia wieku trzech wiceprzewodniczących partii to dwadzieścia dziewięć lat.
~lubuszanin: Odnoszę wrażenie, że aktualna sytuacja polityczna w Polsce jest nie tylko synonimem bałaganu, ale chyba już przysłowiowego przerostu formy nad treścią. Jaką taktykę chce przyjąć lewica, aby być właściwą przeciwwagą wobec obecnego obozu rządzącego?

M_Borowski: Nie mogę mówić za całą lewicę. Pogląd SDPL jest następujący. Po pierwsze, szeroki front demokratyczny upominający się o państwo demokratyczne, pluralistyczne i świeckie. Po drugie, konkurencyjne wobec pisowskich obiecanek i realistyczne programy walki z bezrobociem i marginalizacją. Po trzecie, włączanie się w pracę społeczną w stowarzyszeniach, fundacjach i organizacjach społecznych wszystkich działaczy partii lewicy. Człowiek lewicy musi zacząć być utożsamiany ze społecznikiem.
krzysiek9792: Nie uważa Pan, że nasza demokracja pod rządami Kaczek staje się podobna do "demokracji" Białorusi???

M_Borowskiki: To pewna przesada, ale metody omijania prawa i robienia z gęby cholewy są rzeczywiście podobne.
~foto-studio_1: Witam Pana Przewodniczącego, czy nie boi się Pan, że Kaczory zrobią z naszego świeckiego kraju państwo wyznaniowe, gdzie o wszystkim decyduje ojciec dyrektor

~STALKER44_1: Panie Marku, przecież Kaczory, Giertychy, Leppery robią z Polski państwo wyznaniowe, nie cofajmy się do średniowiecza.

M_Borowski: Wierzę, że polskie społeczeństwo nie da sobie długo jeździć po głowie. Jesteśmy katolikami w zdecydowanej większości, ale nie lubimy umoralniania na siłę, zwłaszcza przez fanatyków, przestępców i moralistów od siedmiu boleści. Potrwa to jednak dłużej lub krócej, w zależności od tego, jak szybko zdołamy uświadomić opinii publicznej ku czemu to wszystko zmierza.
~Proximus: Czy nie uważa Pan, że w tych okolicznościach, czas najwyższy odrzucić różnice zdań z PO i zjednoczyć się przeciwko antydemokratycznym poczynaniom PISu? To jest moim zdaniem wyjątkowe zagrożenie i to wręcz jawne, a nawet od wczoraj manifestowane.

M_Borowski: Po pierwsze, Platforma musi się określić, czy jest Platformą Rokity czy Tuska i to też raczej młodego Tuska, niż obecnego. Jak do tej pory trudno było się zorientować, o co Platformie chodzi, a w sprawach drażliwych wybierała milczenie. Po drugie, nie ma mowy o zjednoczeniu. Różnice programowe między lewicą, a liberalną prawicą są zbyt duże. Jestem natomiast za wspólnym występowaniem w obronie ładu demokratycznego i tropieniem przecherstw i nadużyć obecnej władzy.
krzysiek9792: Czy spodziewa się Pan, że Kaczorom uda się wprowadzić nieformalną cenzurę na media??

~pamietamPRL: Wczoraj w pewnej telewizji (komercyjnej) widziałem sms wysłany przez telewidza. Brzmiał on tak: "mamy nowoczesne państwo, państwo sterowane przez radio". Czy nie uważa Pan, że jest w tym odrobina prawdy?

M_Borowski: Bracia Kaczyńscy od lat ożywiani są obsesją stworzenia państwa i społeczeństwa na wzór i podobieństwo swoich wyobrażeń. Jeśli ktoś ma inne zdanie, a jeszcze do tego je wyraża, staje się ich osobistym wrogiem. Aby ten zamiar wprowadzić w życie, muszą mieć sto procent władzy, a ważną częścią tej władzy są media. Stąd skok na Krajową Radę, promowanie Radia Maryja i Telewizji Trwam, a w pakcie znajdziemy także kagańcowe ustawy dotyczące prasy. Oj, będzie się działo!(J. Owsiak)
~ewel: Panie przewodniczący jestem ciekawa, co Pan sądzi o rosnącym poparciu premiera? Czy jego działania konsultowane są ze specjalistami od PR-u?

~pawcio: Jak odnosi się Pan do wizyty Premiera w Katowicach , opozycja twierdzi, że robił sobie kampanię, czy Pana zdanie jest podobne?

M_Borowski: Ostatnie badania popularności premiera dotyczą początków stycznia. Zobaczymy jak będzie w lutym. Niemniej, premier kojarzy się znacznie lepiej niż PiS, bo rozdaje pieniądze z budżetu, kłopotliwe kwestie odsuwa na później, bez przerwy roztacza wizję korzystnych przemian, a poza tym jest dość naturalny. Udaje także, że nie bierze udziału w grach politycznych swojego ugrupowania. Przez jakiś czas to będzie działało. A w Katowicach powinien być i trudno mu czynić z tego zarzut.
piotrus: Czy uważa pan, że budżet na 2007 rok jest dobry dla przeciętnego kowalskiego??

M_Borowski: Są tam pewne kwoty, które poprawią sytuację tu i ówdzie. Jest to zresztą budżet przygotowany przez poprzedni rząd, na pewno dobry z punktu widzenia stabilizacji finansów publicznych. Nie stanowiący jednak zaczątku jakiejś długofalowej polityki w którejkolwiek dziedzinie.
islandispania: Czy mógłby Pan zarysować wizję gospodarki Polskiej wg Marka Borowskiego? Tusk ceni Hayka a Marek Borowski?

M_Borowski: Hayek, Friedmann, Kaynes, Stieglitz to są pewnego rodzaju etykietki. Politycy używają ich instrumentalnie, ale niekoniecznie postępują zgodnie z ich zaleceniami. Jestem przeciwny posługiwaniu się etykietkami. Polska musi realizować otwartą gospodarkę rynkową, a jednocześnie zmniejszać nierówności społeczne, likwidować marginalizację, podnosić rangę edukacji na wszystkich szczeblach.
Do tej pory polityka neoliberalna nie spełniała tych wszystkich wymogów, co doprowadziło do wzrostu popularności takich partii jak PiS, Samoobrona i LPR.
~Proximus: Czy Polska nie wygląda trochę jak Folwark Zwierzęcy Orwella?

M_Borowski: No chyba nie... I mam nadzieję, że tak nie będzie, choć niektórzy, jak pan poseł Suski z PiSu, twierdząc, że są dziennikarze równi i równiejsi, chcieliby pewnie takiego rozwoju wydarzeń.
tockar: Panie Marszałku, czy przeznaczenie z budżetu 20 milionów złotych na budowę Świątyni Opatrzności Bożej, a tylko 70 milionów złotych na ratownictwo medyczne nie jest skandalem?

M_Borowski: Jest.
~Espectro: A teraz sport... Czy rząd nie powinien przeznaczyć więcej pieniędzy na nowoczesne obiekty sportowe? Dlaczego zawsze musimy się wstydzić naszych w porównaniu do tylu krajów biedniejszych od nas...

M_Borowski: Na wszystko pieniędzy nie starczy. Na dziś jestem zwolennikiem dofinansowania sportu dzieci i młodzieży w każdym zakresie, jak najszerzej, w tym wykorzystania sal gimnastycznych i hal sportowych oraz modernizacji innych obiektów sportowych w tym właśnie celu.
~nisio: Panie Marku jak tam bliźniaki?

M_Borowski: Dziękuję za to pytanie. Jeden jest bardziej aktywny i wszystko drugiemu zabiera, drugi głównie oddaje się medytacjom. Tylko proszę beż żadnych aluzji i porównań.
~ewel: Dlaczego przed wyborami PO potrafiła rządzić w samorządach z PiS-em, miała wspólne cele a po wyborach to się rozpadło? Jaki jest tego główny powód oprócz pazerności obu partii?

M_Borowski: Przedtem obie partie walczyły z SLD. W samorządach mniej było wielkiej polityki, łatwiej było o koalicje. Również w Sejmie obie partie demonstrowały swoją przyjaźń. Co innego, gdy się wygrało wybory. PiS chciał pełni władzy, a PO nie potrafiła zdefiniować swoich poglądów i jasno powiedzieć, w czym różni się od PiSu. Obraz, który się wyłonił z tego sporu, to po prostu ambicje personalne o stanowiska. Gdyby w kampanii wyborczej Platforma była bardziej prawdomówna i wykazywała różnice, sprawa byłaby bardziej zrozumiała.
romeowicek: Panie Marku, co sądzi Pan o współpracy SDPL z Zielonymi 2004,którzy są naprawdę szczerzy i lewicowi?

M_Borowski: Zieloni byli na naszych listach w wyborach, więc to właśnie SDPL pierwsza podjęła z nimi współpracę. Lubię Zielonych, bo są spontaniczni, (chociaż podarowali mi rower, na którym wpadłem między rzędy), ale muszą się zdecydować, czy chcą uprawiać profesjonalną politykę, czy też, jak to czynili dotychczas, radośnie brykać po łące. Jestem za współpracą.
Good_sensi: A czy jest jakaś strona albo forum gdzie można się dowiedzieć czegoś więcej o Stowarzyszeniu Młodej Socjaldemokracji, panie przewodniczący?

M_Borowski: Najprościej wejść ze strony www.sdpl.org.pl albo znaleźć w guglu albo jachu.
~papa: Jestem urzędnikiem Państwowym, czy nie przeraża Pana Marszałka wielki skok na władzę i wprowadzanie w pośpiechu ustaw takich jak Urząd Antykorupcyjny

M_Borowski: Centralne Biuro Antykorupcyjne to w jakiejś części będzie po prostu policja polityczna, jako że na jej czele ma stanąć rasowy polityk PiSu, a i ludzie będą przyjmowani z uwzględnieniem kryterium politycznego. Jest to jeden z elementów układanki, która nazywa się jak zdobyć sto procent władzy w Polsce mając dziesięć procent poparcia w społeczeństwie.
Moderator: Dziękujemy za udział w czacie.

~jury: Wczoraj słyszałem, że prawdziwą partią lewicową w Polsce jest Samoobrona. w takim wypadku gdzie umieści Pan swoją partię?

M_Borowski: Nie wiem, gdzie Pan to słyszał. Być może dostąpił pan zaszczytu rozmowy z samym Przewodniczącym Lepperem. Lewica tak rządziła, że w końcu ludziom wszystko się pokiełbasiło. Dzisiaj jednak czas już to zacząć prostować. Lewica jest tam, gdzie demokracja, tolerancja, szacunek dla innych poglądów, świeckość państwa, prawa kobiet, integracja europejska, realna i skuteczna polityka społeczna, odpartyjnienie państwa. A Lepper i Samoobrona z licznym gronem przestępców wśród swoich członków jest tam, gdzie PiS i Liga Polskich Rodzin oraz ojciec Rydzyk. Jeśli to jest lewica, to ja jestem prawica.
Czas już się pożegnać. Jak mawia Kubuś Puchatek na cd, które oglądam razem z moim starszym wnukiem Jasiem, kiedy ten wyłącza już program: "Pa pa i mam nadzieję, że nie będziemy długo znowu czekać na spotkanie".
Moderowała: Małgorzata Skrobecka

Źródło: Wirtualna Polska

Powrót do "Wywiady" / Do góry